1.ročník Pražského mezinár. šachového festivalu – Praha 2019

 Hotel Don Giovanni na Žizkově je sice v interiéru na super světové úrovni , architekty je však pokládán za nejošklivější  v Praze……..

Od 5. do 16. března 2019 se v pražském hotelu Don Giovanni hrál 1.ročník Mezinárodního šachového festivalu. Dva velmistrovské turnaje „Masters“ a „Challengers, oba o 10. hráčích. Startovalo několik hráčů světové špičky . Ve skupině Masters hájili české barvy Navara a Láznička, ve skup. Challengers ( kde vítěz bude hrát příští rok v Masters) velmistři Štoček, Michalík, Krejčí a Nguyen Thai Dai Van. Pořadatelé předpokládají, že se tyto turnaje stanou tradicí, jako  byl  v dávné minulosti na př. světově proslulý turnaj v Mariánských Lázních.

Hrálo se pro velmistry nezvykle rychlým tempem, tedy 90´/40 + 30´do konce partie s bonusem 30´´ na tah od 1. tahu. Cenový fond 44.000,- Euro. Zajímavostí nebo spíš přežitým pravidlem bylo, že soupeři nesmí nabízet remis před 30. tahem, což hned ve 2. kole demonstroval Navara , který se soupeřem prostě 3x opakoval stejnou pozici a bezmocný rozhodčí si mohl pouze zlostí ukousat nehty…. :

 Celý turnaj s držel na čelných místech indický GM Vidit, ale nakonec ho ve finiši předstihl  1/2bodu Rus Vitiugov. Českým velmistrům Navarovi i Lázničkovi se bohužel nedařilo a oba zůstali daleko za svými možnostmi. 

    

___________________________________________________________________________

Z turnaje Masters přikládám 2 partie , které – jak se domnívám – zaujmou všechny čtenáře tohoto webu.:

___________________________________________________________________________

 

 

 

 

______________________________________________________________________________________

Turnaj Challengers vyhrál zaslouženě španělský reprezentant Anton Guijarro , byl však nebezpečně stíhán Honzou Krejčím , který hrál celý turnaj velmi pevně a k triumfu mu scházel nakonec pouhý 1/2 bod…..  Podrobnosti viz tabulka:                                                                                                                                                                                                   

 

__________________________________________________________________________________

I z tohoto turnaje dávám 2 partie. Zvláště Nguyenova je zajímavá. Soupeř na startu vypálil jak Bolt v běhu na 100 metrů, v domnění, že mladý soupeř zpanikuje, jenže se zlou se potázal. A dobře mu tak ! 🙂

___________________________________________________________________________________

 

 

______________________________________________________________________________________