36.ročník turnaje Mitropa Cup

Od 30. května do 9. června se i italském městě Isola  Capo Rizzuta (viz foto) konal již 36. ročník turnaje 4.členných družstev zemí střední Evropy. Letos hrálo těchto 10 družstev: Itálie , Maďarsko , Slovensko , Německo , Francie , Chorvatsko , Slovinsko , Rakousko , Švýcarsko a Česká republika, kterou reprezentovali Hráček (2582) , Biolek (2403 ) , Černoušek (2466 ) , Vykouk (2425) a náhradník Hába (2445).

Myšlenka na tento turnaj pochází od paní Gertrude Wagner, která se inspirovala tehdejším Středoevropským pohárem v kopané a spolu s manželem Karlem a předsedou rakouské šachové federace Kurtem Jungwirthem zorganizovali v roce 1976 zajímavou akci, kterou jeho zakladatelka vedla ještě dalších 20 let. V premiovém ročníku, konaném  v Innsbrucku hrála družstva Německa, Rakouska, Jugoslávie Švýcarska , Itálie a Lucemburska. Zvítězilo družstvo Německa. 2. ročník se konal v západoněmeckém  Bad Kohlgrub a vyhráli ho Rakušané.

Začátkem 90. let,  došlo ve střední a východní  Evropě k zásadním politickým změnám , tedy rozpadu SSSR, Jugoslávie a Československa a sjednocení obou německých států. Z bývalé Jugoslávie vstoupily do soutěže o Mitropa Cup Chorvatsko a Slovinsko. Československo se objevilo v roce 1991, ale jakmile byla rozpuštěna státní federace hrála družstva dvou nezávislých států –  České republiky a Slovenska. Před tím opustilo soutěž Lucembursko, ovšem přibylo družstvo Maďarska.V letech 1993 a 1995 se zúčastnilo i družstvo Nizozemska. Od té doby v turnaji hraje každoročně 7 – 10 družstev.

Dějištěm letošního klání bylo italské město Isola Capo Rizzuto, ležící v provincii Crotone v Kalabrii. Má přibližně 15.000 obyvatel. Jako většina italských měst je i Isola Capo Rizzuto velice zajímavé a atraktivní i po stránce historické. V roce 1977 zde objevil archeolog Domenico Marino na ostrově Capo Piccolo mimořádně významné  artefakty, minoanského původu z rané a střední doby bronzové, které jsou vystaveny v Národním archeologickém muzeu v nedalekém Crotone. Zájemci o krásy tohoto kraje a milovníci moře mohou využít zdejší nejznámější  středisko: Beach Resort a jeho Červené pláže.

Česká republika pravidelně  vysílá do turnaje družstvo, většinou složené z mladých nadějí. A nebylo tomu jinak ani v letošním , již 36. ročníku. Naši hráči získali 7 bodů za 2 výhry a 3 remízy, ale 4x utrpělo porážku. S přihlédnutím k sestavě to není neúspěch, naopak získané zkušenosti mohou čeští mladíci zúročit v dalších soutěžích.

Přikládám dvě zajímavé parte, shodou okolností se v obou vyskytla Ruská obrana, ale pokaždé s různým pokračováním.