Carlsen obhájil titul mistra světa , ale …..

 V Londýně skončil dlouho očekávaný zápas o titul mistra světa mezi Carlsenem a jeho vyzyvatelem Caruanou. Šachová veřejnost, která zřejmě očekávala ostrý boj se namlsala při 1. partii, ve které stál Carlsen takřka na výhru, ale pak nepochopitelně zaváhal a soupeři si podali ruce na znamení smíru. Poté však následovala série 10. zcela bezkrevných a z  pohledu na zápasy velikánů minulosti  Botvinnika, Smyslova, Tala, Petrosjana, Spasského a zejména Boby Fishera, či Kasparova , impotentních remis. Zejména poslední ,12. partie vzbudila v šachovém světě velké vzrušení a spoustu dohadů. Bodejť by ne, když partie byla dána za remis  po výměně jediné figury a v pozici plné oboustranných možností. Udivilo to  zejména u Caruany, který přece musel vědět, že v rapidu nemá proti Carlsenovi sebemenší naděje….

Na šachových serverech celého světa se vedou a ještě dlouho asi budou vést vášnivé diskuze a padají slova o tom, že celý zápas byl zrežírován  tak , aby byl pro diváky co nejnapínavější a aby sledovanost – tím i finanční zisk FIDE – byl co největší.  Netroufám si nijak tuto situaci hodnotit , ale vzhledem k tomu, že šachové dění je čím dál , tím  více komercionalizované a působením bývalého ruského prezidenta FIDE Iljumžinova částečně i korumpované (viz volbu prezidenta FIDE), může si každý udělat svůj názor sám. V každém případě tento s napětím očekávaný zápas nesplnil svoje očekávání a pokud by takto měl světový šach pokračovat, stane se pro nás obyčejné šachisty naprosto nezajímavou událostí. Jen tak na okraj : našel někdo v partiích zápasu nějakou zajímavou teoretickou novinku ???

K samotnému zápasu v rapidu se dá říci pouze jediné: Carlsen ukázal svoji extratřídu a naprosto dominoval, když hladce porazil svého soupeře 3 : 0 a obhájil titul. První partii zápasu určitě všichni, kdo se o zápas zajímali už viděli a nevěřím, že by  remízy, kdy se do 20-25. tahu vyměnila většina figur a hrály se koncovky, byly pro ty, kteří očekávali zcela jiný způsob boje, nějak zajímavé. Publikuji proto  3 rozhodující partie v rapidu, které jsou určitě zajímavější, právě svými chybami a omyly. Vždyť právě ty chyby a jejich využití jsou pro diváka krásné a poučné.