Carlsen exceloval v Shamkiru….

Od 30.března do 9. dubna se v Ázerbájdžánu hrál 6. memoriál Vugara Gashimova. V 10.členném pelotonu  se utkali o palmu vítězství hráči světové třídy, v čele s mistrem světa Magnusem Carlsenem. Mezi šachovou smetánku byl pozván i David Navara , ovšem i s ELO 2739 byl teoreticky nejslabší….. Carlsen , Ding, Giri, Mamedyarov, Anand, Griščuk, Radjabov, Karjakin, Topalov a Navara ….. Hrálo se v městě  Shamkir.

Před startem byla jako obvykle tisková konference s hráči, rozhodčími a všemi činovníky a organizátory tohoto  , dnes již tradičního turnaje. Samozřejmě, že největší zájem budil Carlsen. Ten překvapil svým vtipem, když na př. na otázku novinářů zda a kdy se hodlá oženit, odpověděl : „Je mi teprve 29 let a celý rok přemýšlím o šachových partiích a  jako mistr světa bráním svůj titul. Řekl bych, že šachy mám raději než ženy a v současné době o manželství nepřemýšlím. Jsem ženatý s šachovými figurkami a šachy ovládají celou moji mysl. „

Hrálo upraveným tempem 120´/ 40 +60´/20 + 15´do konce partie. 30´´ bonus dostávali hráči až od 61. tahu. V turnaji zvítězil skvělým výkonem Carlsen se 7. body a  s náskokem 2 (!!) bodů před svými pronásledovateli. Nepamatuji něco podobného od doby Kasparova v jeho nejlepší formě nebo ještě dříve u Boby Fischera. Jenže Carlsenům výkon je nutno ocenit určitě výše, protože ho dosáhl v krátkém, 9. kolovém turnaji ! Závěrečný finiš : 3/3 byl zcela ojedinělý. Pozoruhodná byla i jeho hra černými figurami – kde jeho „Svešnikov“ v Sicilce byl excelntní a snad neporazitelný.

 

Navara nehrál vůbec špatně , i když zůstal 1/2 bodu pod 50%. Měl občas i trochu štěstí , ovšem na druhé straně zahodil i 2 skoro vyložené možnosti výhry. Velmi cenná je pro něj i výhra s Číňanem Dingem. Z přiložených partií si lze udělat vlastní názor -opravdu stojí za přehrání: