Čína – USA – Rusko ….

Takové je medailové pořadí na 43. šachové Olympiádě v Batumi v soutěži mužů. Všichni 3 medailisté získali 18 bodů a o pořadí rozhodla pouze další kritéria.Češi měli v posledním kole za soupeře favorizovanou Ukrajinu, ale popasovali se s tím skvěle. Hrdinou utkání byl Peter Michalík, který po urputném boji přehrál Ponomarjova ve věžové koncovce  a vyrovnal stav zápasu. Jednotlivé výsledky byly: Ivančuk(2710) 1/2 Navara (2740) , Láznička (2662) 1/2 Eljanov (2703) , Kryvoručko (2695) 1 : 0 Štoček ( 2574) a Michalík (2556) 1 : 0 Ponomarjov (2681) . Česká republika 2 : 2 Ukrajina

Konečné umístění  našich reprezentantů na konečném 12. místě, pouze 2 body za stupni vítězů se nečekalo. Uznání zaslouží všichni, včetně kapitána Vlastimila Jansy, který údajně ve funkci končí. Přejme mu tedy hodně zdraví a ještě dlouhá léta hodně radosti s milovanými šachovými figurkami !

V posledním kole hrály české ženy s Gruzií 2 a na rozdíl od zápasu s jejich 1. družstvem se jim tentokrát tak nedařilo. Po výsledcích Olšarová ( 2303) 1/2 Melia (2391), Charkhalashvili (2317) 1 : 0 Worek (2295), Novosadová (2231) 1 : 0 Gvetadze (2325) a Khukchashvili (2301) 1 : 0 Sikorová (2276) tedy Česká republika 1,5 : 2,5 Gruzie 2 .

Soutěž žen skončila podobně jako u mužů – Čína na 1. a Ukrajina na 2. místě získaly 18 bodů a o vítězství Číny rozhodla ostatní kritéria. O bod zpět na 3.místě skončila Gruzie 1.

Češky  obsadily  v obrovské konkurenci skvělé 21. místo , pouhé 3 body od stupňů vítězů a dokázaly zle potrápit i družstva s daleko vyšším průměrným ELO.  Remízou s Gruzií 1 možná připravily domácí hráčky o 1. místo…..