Fabiano Luigi Caruana zvítězil ve Stavangeru !

Kdo by řek, že z  toho okatého , sympatického chlapečka na fotografii vyrostl během několika málo let jeden z nejlepších šachistů světa ?

Fabiano Luigi Caruana se narodil 30. července 1992 v Miami italsko- americkým rodičům Lou a Santině Caruana. Má proto dvojí státní občanství  jak USA , tak italské.  Od jeho 4. let žila  rodina v New Yorku, ve čtvrti Park Slope v Brooklynu. Rok poté ve školním programu kongregace  Beth Elohim objevili pořadatelé jeho šachový talent a téhož roku již vyhrál svůj první šachový turnaj v  šachovém centru Polgarových  v Queensu NY. Do svých 12. let žil a hrál šachy v USA a občas se účastnil turnajů v Jižní Americe nebo i v Evropě.Ve 12. letech se přestěhoval s rodinou do Madridu, aby se mohl věnovat profesionální šach. kariéře. V letech 2005 až 2015 reprezentoval Itálii a pak se vrátil do rodných Spojených států. Jako nejmladší v historii USA i Itálie – ve věku 14 let, 11 měsíců a 20 dní  se stal velmistrem. Pak už jeho hvězda stoupala strmě vzhůru vítězstvím v mnoha turnajích a došel až stupínek pod nejvyšší šachový trůn , který se bude snažit dobýt v listopadu v Londýně v zápase se stávajícím mistrem světa Magnusem Carlsenem….

Letošní Norway Chess měl hodně prestižní význam, protože se v něm střetli mistr světa se svým vyzyvatelem. Došlo k tomu hned v 1. kole a Carlsen  Caruanu porazil. Hodně šachových fandů, včetně mne , se domnívalo, že to s Caruanou otřese a turnaj pro něj nebude příliš úspěšný. Jenže stal se pravý opak! Caruana najednou hrál agresivněji než obvykle a ke 4. remízám přidal 3 výhry, což je v turnaji takové síly mimořádný výsledek. A když došlo i na Carlsena , který v 6. kole prohrál s Američanem So, rozhodovalo se o vítězství v turnaji  v posledním kole.  Když mistr světa nedokázal vyhrát do té doby s beznadějně posledním Vachier – Lagrave , Caruana v super bojovné partii právě Soa porazil a celý turnaj vyhrál.

Z turnaje musel po 3. kole odstoupit Číňan Ding, z dosti kuriozního důvodu. Po prvních třech kolech byl  volný den. Ding ho chtěl strávit projížďkou na kole. Jenže nešťastně upadl a zlomil si kyčel. To tedy nepochopím. Z kola se padá dopředu na  “ hubu “ a ne na zadek ….  🙂 Ať to bylo jakkoliv, Ding již nebyl schopen pokračovat v turnaji a odstoupil.

Konečný stav tedy je: Caruana 5 , Carlsen , Nakamura a Anand , všichni 4 1/2 , So a Aronian  4 , Mamedyarov  3 1/2 , Vachier-Lagrave a Karjakin 3 body . Vítěz turnaje získal 75.000,- € , další ceny podle umístění byly 40.000  – 25.000 – 20.000 – 18.000 – 17.000 – 16.000 – 14.000 -13.00,- a 12.000.-€.

Z turnaje uvádím několik zajímavých partií, včetně té rozhodující z posledního kola: