Hrát můžeš cokoliv, když to umíš…

Takto kdysi v 1.polovině minulého století glosoval svoje extravagantní zahájení 1. Jh3  jeden z nejvýznamnějších šachistů první poloviny 20. století, velmistr Savielly Tartakover. Podle okolností se pak vyvíjel tahy g3-f4- Jf2 – O-O atd. Zablokoval střed a ejhle – prudký útok na soupeřova krále byl tu.

Já jsem už jako šachový elév rád překvapoval soupeře podobnými nápady, Nejvíc mne zaujala partie v Čs.šachu, někdy v roce 1953 (tehdy stál 3,50), kde byly 2 partie, hrané v USA. Bílý hrál Diemerův gambit. ( 1.d4  d5 2.dxe 3. Jc3  Jf6 4. f3 !? )Tak jsem si to začal sám analyzovat  když jsem se pak v 15. letech dostal do šachové kavárny u Brychtů , v Brně na České ulici  , zkusil jsem to proti zdejším ,pro mně neznámým hráčům, zahrát.  Hrávalo se o 0,25 Kčs, s flekem – re -super atd.Více jsem s tím vyhrával. Po čase jsem navštívil šachovou prodejnu Dr.Floriána a když jsem mu ty partie ukázal , zaujalo ho to a pozval mne k dalším analyzám u něho v prodejně. Přizval i jednoho ze skupiny špičkových brněnských hráčů – ing. Olexu a během roku jsme na to téma sehráli stovky partií s následnou analyzou. Toto zahájení s různými obměnami hrávám dodnes v blickách a i dnes více vyhrávám než prohrávám.Podrobnosti, analyzy a partie budu publikovat v nejbližších dnech.

Ale zpět k Tartakoverovi – Savelij Grigorjevič Tartakover, se narodil 22.2.1887 v Rostově na Donu rakouským občanům židovského původu.Během života se stal kosmopolitou – žil především v Polsku a ve Francii. Vystudoval práva v Ženevě a ve Vídni, kde se seznámil s významnými šachisty té doby. První sv.válku strávil v rakouské armádě, poté odejel do Francie a přijal polské občanství. Ve Francii vstoupil na dráhu profesionálního šachisty. Tam napsal mnoho článků i knih o šachové teorii (v němčině), z nichž nejvýznamnější byla  „Die Hypermoderne Schachpartie“v r. 1924 . Kromě v úvodu uvedeného 1.Jh3 se zabýval i „Orangutanem“ 1. b4 … Po 2. svět. válce vstoupil pod falešnou identitou  do armády gen. de Gaulla) přijal francouzské občanství a zde žil až do své smrti v Paříži  4. února 1956.

Pro pobavení přidávám miniaturku – nikoliv Tartakoverovu, ale hrané stejně extravagantním stylem, avšak rozhodně překvapivým a nebezpečným. Zahájení 1.d4  f5  2. g4 ?! … se hrávalo v 60.-70. letech v pražské kavárně na Vodičkově  ul. a běžně na turnajích až do úrovně KM.