Partie č. 20 : Lup pěšce dámou na b2 vede vždy k vrcholně zajímavé a ostré hře:
Partie č.19 : Manévr černého Dd8-b6 s dalším vzetím pěšce Dxb2 je jablkem sváru už dlouhá léta. Vzpomeňme si na př. na slavné partie Boby Fischera, který toho „otráveného“ brával a většinou partie vyhrával. Později ovšem publikoval i analyzy celého systému za obě strany. Občas se to vyskytne i v současné velmistrovské praxi , na př. rád tak hraje GM Jobava. A jak je vidět z následující partie, někdy to černý zahraje i v jiném zahájení než v Sicilske, resp. Francouzské obr. A může to pak dopadnout stejnou katastrofou, jako v násleující partii.
Partie č.18 : Kdykoliv se o nějaké variantě začalo psát jako o bezpečné a neprůstřelné, objevili se hráči, pro které tohle rčení bylo jako rudý hadr pro býka a hledali skulinky kde a jak, to zpochybnit. Nemusíme chodit daleko. Berlínská obr.ve Španělské se již od doby vlády Kramnika stala t.zv. nedobytnou a remizovou variantou. V poslední době to ale zpochybil nový mistr světa Carlsen a tak se hledají proti 1.e4 nové cesty. Znovu přišla do módy Ruská obr. a tak se nyní jejímu ohrožení věnují ti, kteří chtějí přinášet do hry nové postupy a myšlenky. Hráči jako Giri, Caruana, Nakamura a další jsou zárukou toho, že se šachy nestanou nudným, počítačovým posunováním figurek. Následující partie je toho důkazem a pro hráče, kteří hledají útočné možnosti bude jistě inspirací a námětem pro jejich hru.
Partie č.17 :V nedávno skončeném turnaji ve Wijk aan Zee v Holandsku se hrálo velké množství zajímavých partií. Je to samozřejmé, když na turnaji hrají špičkoví světoví velmistři. Partie, kterou zde prezentuji je inspirací pro hráče všech kategorií, Způsob jak bílý vyvinoval figury a jak koordinoval jejich souhru je příkladný a závěrečný útok už pouze třešničkou na dortu.
Partie č.16: V turnajích Tradewise Gibraltar Festival počátkem tohoto roku se nehrál pouze velmistrovský Masters, ale podobně jako v Pardubicích i dva turnaje mistrovské a dva OPENy pro běžné hráče. Ale i tam se sešla velice dobrá konkurence. Našel jsem partii, kde v zahájení, dnes běžně hraném, použil bílý (trochu vylepšený) plán s tahem De2. A „nedobytný“ Caro-Kann se rozsypal jako domeček z karet. Z toho plyne: zhodnoťte KAŽDÝ neobvyklý nebo pro vás neznámý tah a nehrejte šablonovitě, jenom proto že se „to tam přece hraje“….. Bývá to počátek vašeho konce!
Partie č.15 : Na přelomu ledna a února se na nejjižnějším cípu Evropy konal Tradewise Gibraltar Chess Festival v jehož hlavním Open turnaji se sešla celá řada hráčů ze světové špičky, včetně mistryně světa žen , Číňanky Hou Yifan. V turnaji zvítězil americký reprezentant Hikaru Nakamura, systémem start-cíl, s 8,5 bodů z 10.partií. Druhé místo překvapivě patřilo GM Davidu Howellovi – 8 bodů a na třetím se pak seřadilo 9 hráčů, včetně Hou Yifan. Bojovnou partii vítěze , s poznámkami GM Štěpána Žilky zde prezentuji. Jistě v ní najdete inspiraci pro svoji šachovou tvorbu.
(Převzato z internetového časopisu Šachový týdenník č.6/2015)
Partie 011 : Každého občas napadne něco neobvyklého. Musí si to ale vyzkoušet buď v domácí analyze nebo v treningové partii. Když se rozhodne zkusit okamžitý nápad u partie a soupeře překvapit, může být nakonec nepříjemně překvapen sám. Krásně to ilustruje následující partie.