Jeden ze zapomenutých mistrů….

Jak každý člověk, tak i většina šachistů někdy nostalgicky vzpomíná na dobu svého mládí a  vybavují se mu  vzpomínky, které by mohly být zajímavé i pro dnešní hráče, nebo milovníky  šachové historie.

V době mezi světovými válkami, i v době poválečné se v řadách šachistů objevilo hodně pozoruhodných hráčů, o kterých už dnes mládež nemá ani potuchy.Jedním z nich byl                                                                                                                                                                    Albéric Joseph Rodolphe Maria Robert Ghislain O´Kelly de Galway.

Narodil se 17.května 1911 v belgickém Anderlechtu , jako potomek Johna O´Kelly, irského rodáka, vojáka britské armády, kterému byl v roce 1720 v tehdejších rakouských dolních zemích přiznán šlechtický titul. Proto byl často oslovován jako „hrabě O´Kelly de Galway“. Tak byl uváděn např. na titulní straně své knihy o Petrosjanovi z roku 1965. Jeho šachovým vzorem a učitelem byl legendární Akiba Rubinstein.

V letech 1937 – 1959 byl 13x  mistrem Belgie. V r.1947  dělil 1.misto v pásmovém turnaji v Hilversumu a vyhrál silný turnaj v Beverwijku. Další rok pak vyhrál prestižní turnaj v Sao Paulo před Eliskasesem a Rosetto. V roce 1950,kdy se poprvé uděloval titul International Master , byl jedním z prvních, kterému byl tento titul udělen. V tomto období několikrát proháněl i naše přední hráče , v čele s Luďkem Pachmanem.

V roce 1958 mu byl udělen belgický řád Zlaté palmy za úspěchy  , které přinesl svému národu. Byl hlavním rozhodčím zápasů mezi  Spasským a Petrosjanem v letech 1966 a 1969 a v r. 1974 Karpov – Korčnoj. Velmi úspěšným byl i v korespondečním šachu . Stal se třetím korespondenčním mistrem světa ( 1966-1969) , za což získal titul velmistr.

Hovořil plynně sedmi jazyky ( F,Nl,D,A,E,R,It ) a v těchto jazycích publikoval řadu knih a článků. Z jeho šachové tvorby uvádím 2 partie, z nichž v jedné dokonce remizoval s Robertem Fischerem… Partie s Penrosem je výjimečně kombinačně krásná , bohužel skončila pouze nerozhodným výsledkem.