ME družstev Reykjavík 2015 – konečné výsledky

husavik_harbor_0V Reykjavíku bylo dnes slavnostně zakončeno ME družstev mužů a žen. V obou kategoriích dominovala  družstva Ruska a ukázalo se, že i po odchodu mnoha skvělých hráčů do zahraničí je z čeho čerpat.

V soutěži mužů vyhrálo Rusko, ve složení Svidler, Griščuk,Tomaševsky, Nepomjaščij a Jakovenko s 15.body a skore 22,5. Na druhém místě Arménie (Aronian, Sargisian,Movsesjan, Melkumyan a Grigoryan) 13 bodů, skore 22,5 a na 3. místě Maďarsko (Léko, Rapport, Almasi, Bekes a Balogh) – 13 bodů a skore 22,5 (rozhodl vzájemný zápas s Arménií). Následovala se 13. body Francie , Ukrajina a Německo po 12. bodech a s 11. body Azerbajdžán, Španělsko, Gruzie Anglie, Holandsko a 12. místo Česká republika, také s 11. body.

Za Česko bodovali (od 1.šachovnice) : Navara 5,5/9, Láznička 5/8, Hráček 3/7, Babula 3,5/6 a Štoček 4/6. Po rozpačitých výkonech v první polovině turnaje uhájilo naše družstvo 12. místo, což odpovídá i jejich nasazení, takže lze říct , že to v žádném případě nelze nazvat neúspěchem, ale take nelze mluvit o úspěchu. Prostě standartní profesionální výkon.

V soutěži žen  ruská „Sborná“ zcela dominovala a v sestavě Kosteniuk, Lagno, Gunina, Gorjačkina a Bodnaruk získala 17 bodů (z 18.možných). Na druhém místě zůstala Ukrajina s 15.body od které se čekalo možná víc, ale na Rusky v současné formě neměla. Hrála v sestavě:M.Muzyčuk, A.Muzyčuk, Žukova, Ušenina a Gaponěnko. Na třetím medailovém místě skončila Gruzie v sestavě Dzagnidze,Chotenašvili, Javakhišvili, Batsiašvili a Arabidze, se 14. body. S velkým odstupem za touto trojicí se ziskem 11.bodů skončila družstva: Polsko, Francie, Německo, Maďarsko, Itálie a Rakousko. Česko bohužel se ziskem pouhých 8. bodů skončilo na velmi nelichotivém 20. místě. Sestava Havlíková 3,5/8, K.Olšarová 5/8, Rodshtein 2,5/6, Sikorová 3,5/8 a Kulovaná 1,5/6, byla prakticky to nejlepší, co český ženský šach nabízí a jen potvrzuje, že na tomto úseku bylo něco v posledních 10. letech sakramentsky zanedbáno. Samozřejmě , že hráčka, jako byla mistryně světa Věra Menšíková se nerodí každých 10 let, ale i doby paní Květy Eretové nebo Suché atd. připomenou (alespoň pamětníkům) léta, kdy se o českých ženách v šachovém světě mluvilo s obdivem a úctou……

Na rozloučení s tímto turnajem přidávám partii posledního kola mezi Arménií a Gruzií a hráči, kteří , když hrají proti sobě vytváří na šachovnici kouzelné pozice v ohnivém  rytmu kavkazských bubínků.