Mistr světa je jen jeden- ale co ti druzí ? – díl . 2

5. prosince 1872 se v Somervill,  v americkém státě Massachusetts narodil Harry Nelson Pillsbury . Šachy se naučil ve Philadelfii , kam se jeho rodina přestěhovala v roce 1898. O dva roky později  porazil v New Yorku  silného hráče H. N. Stoneho.  V roce 1890 , již jako místní hvězda si zahrál 2 partie s mistrem světa Wilhelmem Steinitzem , ovšem ten mu dával výhodu pěšce . Pillsbury působil na šachovém nebi jako meteorit  a záhy neměl  v New Yorku žádného konkurenta, který by se ho odvážil vyzvat. Proto se ho ujal šachový klub v Brooklynu a v roce 1895 mu sponzoroval  jeho cestu do Evropy, aby se mohl zúčastnit mezinárodního turnaje v anglickém Hastingsu, ve kterém hráli všichni nejlepší hráči té doby. Ke všeobecnému překvapení vyhrál 22.letý Pillsbury celý turnaj, když  na dalších místech skončili mistr světa Emanuel Lasker, exmistr světa Wilhelm Steinitz, Čigorin, Gunsberg, Tarrasch, Schlechter, Janovski atd.

Dynamický způsob hry Pillsburyho po celý turnaj slavil úspěch i v dalších turnajích, kterých se zúčastnil. Na př. v St. Petersburgu v r. 1895 nebo i další turnaj 1895/96 tamtéž, kde v  turnaji hráli hráči systémem každý s každým 6x , kromě Pillsburyho také Čigorin, Lasker, Steinitz, a Tarrasch/v průběhu turnaje vzdal). V polovině turnaje vedl Pillsbury 6,5 před Laskerem 5,5 , Steinitzem 4,5 a Čigorinem 1,5  , ale byl stižen silnými bolestmi hlavy a ve druhé polovině už získal pouhých 1,5 bodu. Turnaj pak skončil vítězstvím mistra světa Laskera 11,5 z 18 partií před Steinitzem 9,5, Pillsbury 8 , Čigorin 7. Je velmi pravděpodobné, že již před turnajem se u něj projevila nákaza syfilisem, která způsobila silné zhoršení zdrav.stavu, tím i rychlý pokles výkonnosti a  duševního stavu.I přes špatné zdraví dokázal porazit v roce 1897 amerického šampiona Jacksona Showaltera a vyhrát americký šampionát. Titul pak držel až do své smrti. Vážná  nemoc mu zabránila , aby mohl realizovat celý svůj potenciál….. Nemoci pak podlehl v nemocnici ve Philadelphii 17. června 1906. Je pohřben na Laurel Hill Cemetery v Readingu, stát Massachusetts – USA.

Pillsbury byl (mimo jiné) velice silným hráče v šachu naslepo! Jeho nejlepším výkonem v této disciplině byla hra proti 22. soupeřům v Moskvě r. 1902, ovšem opravdu mistrovský kousek předvedl proti hráčům mistrovského turnaje v Hannoveru v roce 1902, kdy proti všem 21. účastníkům hrál současně naslepo s výsledkem + 3 , – 7 ,  = 11 .Dokázal dokonce hrát  partie naslepo a současně karetní hru whist.

Několik partií, uvedených níže vám dokonale ukáže mistrovství  tohoto šachového genia…