Mistr světa je jen jeden, ale co ti druzí? – díl 8.-2. část

  Na přelomu roku 1937/38 , se v anglickém městě Hastings hrál, jako každoročně  šachový turnaj.  zúčastnilo se 10 hráčů , kromě Kerese  ještě Fine, Reshevsky, Flohr, Mikenas, George Thomas, Tylor, Fairhurst, Alexander Benedick Thomas.Nedá mi to, abych se nezastavil u historie města: Hastings je město, které se nachází na pobřeží jižní Anglie v hrabství Východní Sussex.První písemná zmínka o vesnici Hastings pochází z 8.století. Město je známé především významnou bitvou o Anglii, která se udála v roce 1066 v jeho blízkosti (přesněji u obce Battle) a známá je jako bitva u Hastingsu. Ta se odehrála 14.října 1066 a skončila rozhodným vítězstvím normanského vojska a byla základem ovládnutí Anglie Normany. Jednalo se o střetnutí armády vedené Vilémem, vévodou z Normandie a anglosaského vojska vedeného anglickým králem Haroldem Gonwinsonem. Bitva se odehrála na Senlackém vrchu, přibližně 10 km na severozápad od Hastingsu (dnes se zde nachází obec Battle). Bitva skončila vítězstvím Normanů, Harold Godwinson byl zabit, jak se tradičně uvádí, šípem, který ho zasáhl do oka. I když se později objevil anglický odpor, tato bitva byla rozhodujícím momentem v získání Vilémovy vlády nad Anglií. Události předcházející této bitvě i průběh střetu samotného byl později zachycen na proslulé tapisérii z Bayeux. Na místě bitvy bylo krátce nato postaveno opatství Batlle Abbey.

Poprvé se v Hastingsu hrál mezinárodní šachový turnaj v roce 1895 . Překvapivě ho vyhrál americký 23. letý mladík Harry Nelson Pilsburry.

Harry Nelson Pillsbury 5.prosince 1852 v Samervillumn, 17.června 1906

Šachy začal hrát až ve svých sedmnácti letech. V šachovém klubu v Bostonu se mu věnoval C.F.Burrile. Roku 1892 sehrál partii se Steinitzem ten mu dal výhodu pěšce a tahu a mladého hráče evidentně podcenil, protože jej Pillsbury porazil 2:1 Roku 1893 se zúčastnil turnaje v New Yorku, kde se poprvé utkal s Laskerem. Roku 1984 ukončil své podnikáním na Cony Island a rozhodl se věnovat šachu profesionálně, často hrál simultánní partie a pracoval jako šachový dopisovatel pro noviny. Informoval např. o zápasu Steinitz-Lasker v New Yorku. Zúčastnil se turnaje v Hastingsu1894/95, kde překvapivě zvítězil.. Po tomto úspěchu byl pozván na superturnaj 4 šachistů do Petrohradu (společně s Laskerem, Čigorinem a Steinitzem) a skončil třetí. V roce 1897 získal poprvé titul mistra USA v zápase s J. W. Showalterem, šampionem byl až do roku 1906. V dalších turnajích pravidelně obsazoval vysoká místa, přestože ho sužovala těžká choroba. Objevily se hypotézy, že na konci kariéry trpěl mentálními výpadky a tisk informoval o jeho údajném pokusu o sebevraždu skokem z okna philadelphské nemocnice. Zemřel pravděpodobně na následky syfilis.Jeho silnou stránkou byla simultánní hra a hra naslepo. Okouzlil tím mladého Aljechina a mladého Capablancu, kteří jeho simultánní hru mohli obdivovat při jeho návštěvě v Rusku resp. na Kubě.

Turnaj 1937/38 vyhrál Reshevsky  7/9 – další pořadí bylo: Alexander a Keres 6,5 , Fine a Flohr 6 , Mikenas 5, G.Tomas a Tyler 3   Fairhurst a B.Thomas 1 bod.

 

 Noordwijk 1938

Přímořské letovisko Noordwijk, zřejmě inspirované turnajem v Zandvoort (1936), zorganizovalo  v roce 1938 vlastní mezinárodní turnaj pořádaný šachovým klubem Daniela Notebooma. Hlavním sponzorem byl Rembrandt Hotel, ležící vysoko na duně s výhledem na Severní moře.

Zvítězil  Eliskases 7 b., Keres 6, Pirc a Euwe 5 , Bogoljubov, Landau a  Thomas 4, Schmidt, Spielmann a Tartakower 2 body. Trpké postavení v tabulce pro staré mistry. Ale takový je život. ….

Pro Kerese  to byla poslední možnost vyzkoušet si svoji přípravu před do té doby nejdůležitějším turnajem svého života – AVRO.

 

AVRO – 1938

V listopadu 1938 nizozemská rozhlasová společnost AVRO pořádala a sponzorovala dosud nejsilnější turnaj, jaký se do té doby konal. AVRO (Algemeene Vereeniging voor Radio Omroep – doslovně General Association for Radio Broadcasting) pozvala mistra světa a všechny jeho hlavní vyzyvatele. Proběhlo od 6. do 27. listopadu 1938 1.kolo se  hrálo v Amsterdamu a každé následující kolo se hrálo v jiném nizozemském městě. Tento plán turnaje se ukázal jako obtížný a vyčerpávající pro starší hráče, na př. Capablanca a Aljechin nehráli tak dobře, jak by se dalo očekávat.  Po posledním kole se o 1. místo dělili Keres a Fine. O celkové vítězství museli hrát „play off“ na 2 partie.  Keres 1,5 :1/2. (Foto vlevo → )

Turnaj byl prezentován, jako souboj kandidátů a právo vyzvat k zápasu mistra světa, i když k tomu neměl  oficiální status.V každém případě druhá světová válka zmařila pro následující roky naděje na  zápas o mistra světa. Když  FIDE po smrti Alechina v roce 1946 organizovala svůj oficiální zápas o světový titul , pozvala šest přeživších účastníků AVRO (Capablanca zemřel), s výjimkou Flohra, kterého nahradil Vasilij Smyslov.

 

 

 

 

                                                                                  MARGATE 1939

Pátý a poslední turnaj v anglickém přímořském letovisku Margate se konal na jaře roku 1939. Vítěz tří posledních turnajů J.R. Capablanca, vítěz z roku 1936 Salomon Flohr, Paul Keres, který zde vyhrál v roce 1937, Miguel Najdorf, který právě emigroval z Polska spolu s mistryní světa Věrou Menčíkovou a pěti domácími hráči, v čele s Harry Golombekem, dále Phillip Stuart Milner-Barry, G.A.Thomas , Edward Sergeant  a Georg Wheatcroft byli aktéry a soupeři v předposledním mezinárodním turnaji bývalého mistra světa Capablancy. Na startu turnaje hrál „Capa“ lehce, se svojí obvyklou elegancí, ale bohužel brzy se unavil a nebyl v dalším průběhu schopen držet krok s novou generací. Keres vyhrál s přehledem a předstihl Capablancu a Flohra o celý bod. Druhá světová válka ukončila  na mnoho let setkávání  mladých  se staršími mistry, stejně jako příležitost domácích hráčů získávat zkušenosti v bojích se světovou špičkou.

Keres opět vyhrál s naprostým přehledem. Konečné pořadí : Keres 7,5 , Flohr a Capablanca po 6,5 , Thomas 5, Milner-Barry 4,5 , Najdorf 4 , Golombek 3,5 , Sergeant 3 , Menčíková 2,5 a Wheatcroft 2 body.

 

 

8.šachová Olympiáda – Buenos Aires 1939

← Budova Národního Kongresu v Buenos Aires

Poslední předválečná Olympiáda – v pořadí již 8. se konala v pozdním létě roku 1939 v hlavním městě Argentiny Buenos Aires. Zúčastnilo se jí 27 národních družstev, mezi nimi i československý tým, který však byl nucen nastoupit pod názvem „Protektorát Čechy a Morava“. Většina evropských hráčů cestovala do Argentiny několik týdnů lodí. Během cesty, 1. září 1939 po napadení Polska Německem a když na invazi o dva dny později zareagovala Francie a Anglie vyhlášením války Německu, vypukla 2. světová válka…..

Hrálo se nejprve ve skupinách, ze kterých postoupilo  16 družstev do finále. Celý turnaj byl  dohrán pouze formálně, protože Angličané za této situace odmítli hrát a odjeli urychleně domů. Zápasy mezi – nyní sobě nepřátelských států“ – byly dány bez boje za remis. Ostatní hráči měli samozřejmě jiné myšlenky než na hru….

Olympiádu vyhrálo nakonec Německo 36 bodů, dále se umístily družstva: Polsko 35,5 , Estonsko 33,5 , Švédsko 33, Argentina 32,5 , Protektorát Čechy a Morava 32, Lotyšsko 31,5 , Holandsko 30,5 , Palestina 26 , Francie 24,5 , Cuba 22,5 , Chila 22 , Litva 22 , Brazílie 21 a Dánsko 17,5 . Skvělé a nečekané umístění Estonska bylo především díky skvělému výkonu Kerese, který na 1. šachovnici získal 12,5 bodu z 19. partií. ( +11 =3  -5 ).

Naše družstvo hrálo v sestavě: Karel Opočenský 10 bodů / 17 , Jan Foltys 10/16 , Jiří Pelikán 10,5 / 15, Karel Skalička 3,5 / 8 , František Zíta 12/16 .

Po ukončení turnaje se 22 jeho účastníků rozhodlo zůstat v Argentině v exilu. Mezi nimi byl téměř celý německý tým v čele s Erichem Eliskasesem, stejně jako většina elitních hráčů, včetně Miguela Najdorfa , Stahlberga  a také dva čeští hráči, Jiří Pelikán a Karel Skalička. Poté se dlouhá léta  šachové Olympiády nekonaly. Až v roce 1950 na tradici navázala 9. Olympiáda  v jugoslávském  Dubrovniku  a následně  se konala každé dva roky. Až letos  , po 70. letech byla Olympiáda kvůli Covidu 19  odložena na příští rok…….

 

 

 

 

Krátce po skočení 6. Olympiády se v Buenos Aires hrál další turnaj. Jeho účastníci se všichni, kromě Kerese rozhodli zůstat v Argentině. Hrálo se v jednom z hlavních šachových klubů ve městě –  Circulo de Ajedrez. 1. místo si rozdělili Najdorf a Keres 8,5 / 11 ,  dále Stahlberg a Czerniak 7 , Frydman a Guimard 6,5 , Grau 5 , Benko a Gerschman 3,5 , Sonia Graf-Stevenson 2,5 a Palau 2 body.

 

Zápas Euwe – Keres  1939/40

Zápas byl příležitostí pro Kerese, aby potvrdil svůj nárok vyzvat Aljechina k boji o světový šachový trůn. Byl nominován FIDE, ale poslední slovo o tom, proti komu si v tomto případě přeje hrát, měl podle regulí  mistr světa. Skupina hráčů a činovníků, kteří vytvořili Euweho pracovní a poradní výbor ( A. de Bruyn, P. Jungman, Th.M.E. Liket , J.Nieukerke , G. van Harten a M. Lewenbach) zvažovala, ve spolupráci s výkonnou radou nizozemské šachové federace, dvě alternativy – zda soupeřem Dr.Euweho bude Paul Keres nebo Reuben Fine. Výbor  se rozhodl , že k zápasu pozve Reubena Fine. Ten pozvání nejprve přijal, ale na jaře 1939 odmítl pro nejistou a nebezpečnou mezinárodní situaci. Byl tedy pozván Keres, který byl okamžitě připraven zápas s Euwem hrát.

← Smart City Hilversum

Zápas se mohl na poslední chvíli zhroutit, Po Olympiádě se Keres přes Gibraltar, Janov a Berlín vrátil domů do Talinu a odtud chtěl do Amsterdamu odcestovat k zápasu vlakem.Kvůli problému s vízem plánoval cestu ze Stockholmu, jenže tam musel odjet trajektem , který byl momentálně přeplněn a místa byla rezervovaná dlouho dopředu. Keres už byl připraven telegrafovat organizačnímu výboru zápasu , že se zápas neuskuteční, když uslyšel, že skupina lidí v Rize zařídila pronájem soukromého letadla ze Stockholmu. Podařilo se mu je přesvědčit, aby mu jedno místo přenechali …..

Oficiální zahájení zápasu se konalo 23. prosince 1939 v hotelu Gooiland v Hilversumu, ale jednotlivé partie se střídavě hrály v pěti  různých městech – Amsterdam,Utrecht, Haag, Rotterdam a Hilversum. Soupeři  spolu v minulosti  sehráli pouze 5 partií , ze kterých měl lepší skore Euwe : +2 =1 – 1 . Celý zápas byl velice bojovný. Hrálo se na 14 partií a pouze 3 skončily remízou! Euwe nastoupil do zápasu trhákem, když po úvodních dvou nerozhodných výsledcích vyhrál 3. a 4. partii a vedl 3 : 1. Jenže Keres okamžitě kontroval , když vyhrál následující 2 partie.  7. partii sice vyhrál Euwe, ale Keres opět nejen vyrovnal, ale po výhře tří partií v řadě se ujal vedení,  , které už do konce zápasu uhájil , zvítězil 7,5 : 6,5  a získal tak oficiálně právo vyzvat k titulovému zápasu stávajícího mistra světa Aljechina. Přikládám tři partie ze zápasu – mně osobně se nejvíce líbí ta 9. kola. Oběť dámy je velmi působivá.

 

 

 

 

Poté se Keres se zúčastnil 12. mistrovství SSSR, které se hrálo průběhu září a října v Moskvě, za účasti dvaceti hráčů. Obsadil sice až 4. místo  se 12.body, ale před svým hlavním konkurentem Botvinnikem,který za ním zaostal o půl bodu. Vyhrál dosti překvapivě Andre Liliental, který dělil 1. místo s Bondarevskym, oba 13,5 bodu a třetí místo obsadil  Vasilij Smyslov – 13 bodů.

Rok poté se konalo v Leningradě a Moskvě Absolutní mistrovství SSSR,  jehož vítěz se měl stát vyzyvatelem mistra světa Aljechina. Po podepsání Rusko-Německé smlouvy o neútočení v srpnu roku 1939  Sovětský svaz anektoval pobaltské státy Litvu, Lotyšsko a Estonsko, jakož i východní území Polska, hráči jako Keres, Petrov a Mikenas mohli v sovětských soutěžích hrát. Do turnaje byl přijat i Andre Liliental, který přijal sovětské občanství. Botvinnik požádal  dopisem vlivného šachového organizátora, ( a svého vášnivého zastánce a obdivovatele) Vladimira Nikolajeviče Sněgyrova , aby přesvědčil vedení šachové organizace SSSR, že turnaj prvních šesti vítězů ze 12. mistrovství SSSR určí mnohem spravedlivěji Aljechinova vyzyvatele. Hrálo se čtyřkolově 23.března – 29.dubna , první polovina v Leningradě a druhá v Moskvě.V turnaji nakonec přesvědčivě před Keresem vyhrál. Přikládám dvě Keresovy partie. V první přelstil svého soupeř v Královském gambitu už v zahájení a ve druhé předvedl své mistrovství v koncovce.

 

 

 

                                                                       Salzburg 1942

Hrálo se od 9. do 18.června, dvoukolově. Během 2. světové války Německo pořádalo několik šachových turnajů ať už na svém území nebo i na území okupovaných států, na př.v Mnichově nebo v Praze. Svým obsazením nejsilnější turnaj se hrál v rakouském Salzburgu v létě r.1942. Mistr světa Aljechin, Keres, Euwe, Bogoljubov, Schmidt a Stoltz (vítěz mnichovského turnaje  v r.1941) , byla nejsilnější sestavou hráčů z německého území. Bohužel se ze zdravotních důvodů musel omluvit Dr.Euwe, místo něho pozval organizátor turnaje Alfred Ehrhardt Post 18.letou německou naději Klause Jungeho, majitele stříbrné medaile z německého šampionátu z roku 1941.

Turnaj se konal v paláci Mirabel nedaleko Berchtesgadenu –  Hitlerova letního sídla. Časový limit byl 2 hodiny na každých 32 tahů, potom měli hráči na každých 16 tahů jednu hodinu. Po první polovině vedl Bogoljubov, ale když pak prohrál s Aljechinem v 6.kole , zcela zkolaboval a všechny zbývající partie prohrál. Před posledním kolem vznikla zajímavá situace: Vedoucí hráči Aljechin a Keres hráli proti sobě a Keres ztrácel na mistra světa 1/2 bodu. Čekala by se dlouhá partie s mnoha manévry , jenže bojovník Keres zvolil jako bílý Královský gambit.Partie to byla opravdu pěkná a Aljechin ji nakonec vyhrál, ale klobouk dolů před Keresem a jeho odvahou! 

 

                                                 „Mistrovství Evropy jednotlivců “ – Mnichov 1942
Tento turnaj měl být údajně prvním evropským šampionátem. (Europameisterschaft ) Konal se ve dnech 14. – 26. září 1942., pořádaný výkonným ředitelem nacistického Grossdeutscher Schachbund , Ehrhardtem Postem. Vzhledem k tomu, že hráči ze zemí znepřátelených s Německem (SSSR, Anglie a Polsko) se nemohli zúčastnit, navíc když byli vyloučeni hráči židovského původu, byl tento turnaj pouze projevem nacistické propagandy a nebyl nikdy uznán za oficiální mistrovství Evropy….

Partie s Janem Foltysem je opravdu od zahájení do posledního nádherného „zugzwangu“ skvělá.

 

Praha 1943

O tomto turnaji se v archivech mnoho informací nedochovalo. Snad jen tolik , že se zůčastnilo  20 htáčů. Turnaj vyhrál s přehledemmistr světa Aljechin před Keresem. Senzací, která stojí za zaznamenání byla Keresova porážka od Jindřicha Kubánka . Kobánek byl,spíše korespondenční hráč než praktik,i když na př. v roce  1931 vyhrál šachový přebor Prahy.V Zemědělských novinách vedl šachovou rubriku. Na tomto turnaji sice skončil na posledním- 20.místě, vítězství nad kandidátem mistrovského titulu mu přineslo jeho největší životní úspěch. Kolik piva a tvrdého alkoholu ho asi mezi kamarády musel věnovat? 🙂

 

 

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

← Leningrad – stejné místo po válce a dnes..

Do konce války odehrál Keres ještě několik více, či méně významných, na př. v roce 1943 Salzburg, šampionát Estonska a Madrid, rok poté Stockholm Lindköping, 1945 Tallin a v roce 1947    v Leningradě. Turnaj se hrál od 2. února do 8. března 1947, jako 15. mistrovství SSSR. Mezi pozvanými byli na př.Michail  Botvinnik, Vasilij Smyslov, Salomon Flohr a Vjačeslav Ragozin. Pozvánku dostal i Paul Keres, který se vrátil po skončení války do Estonska poté, co nedostal pozvánku na turnaj  v Groningenu 1946, jako trest za jeho účast na nacistických turnajích během války. Další účastníci se kvalifikovali ze semifinálových turnajů v různých

 sovětských městech. Z Leningradského semifinále se kvalifikovali Tolluš, Bronštejn, Levenfiš a Dubinin, z Moskvy  Bondarevskij, Lilienthal, Kan , Judovič st. , z Tiflisu  Alatorcev, Makagnov, Ufimcev,  Kasparjan,  Aronin a Klaman.

Když se Botvinnik dozvěděl, že se v tomto roce neuskuteční světový šampionát, doslova zuřivě zareagoval a z mistrovství SSSR odstoupil.Umožnil tak, aby si místo něj zahrát Boris Goldenov. Pro Kerese turnaj znamenal jak rehabilitaci , tak i návrat k elitě, po jeho super výkonu a výhrami nad nejlepšími sovětskými velmistry té doby ( s výjimkou Botvinnika).Zisk 14. bodů je opravdu velmi působivý…. Tabulka ukazuje pouze první polovinu startovního pole!

 

 

 

 

Pokračování v dílu 8./3

Napsat komentář