Mistr světa je jen jeden, ale co ti druzí?-díl 9.-část 4.

4. Euwe Memoriál, Rotterdam 1990

Rotterdam je druhé největší město Nizozemska  a největší evropský přístav.( Do roku 2004 byl největším přístavem na světě, pak ho předstihla čínská Šanghaj). Patří do světového kulturního dědictví UNESCO a zároveň město velkého historického významu. Jménem Rotterdam byla pojmenována města ve Spojených státech, Jižní Africe i Surinamu. V roce 1940 bylo Nizozemsko napadeno nacistickým Německem a když vláda odmítla s Němci spolupracovat, podnikla Luftwaffe několik kobercových náletů na historické centrum města a téměř všechny budovy byly srovnány se zemí. Po válce bylo město částečně financováno z Marshallova plánu, obnoveno a centrum přestavěno.Proto je dnes centrum zastavěno moderními výškovými budovami, tak odlišných od holandských nízkých cihlových domů.

Od 10. do 17. května 1990 pořádala nizozemská banka Vereinigde Spaarbank v Rotterdamu 4. ročník Memoriálu bývalého mistra světa Maxe Euweho. V tomto roce byli pozváni čtyři šachoví bojovníci: Korčnoj (CH) 2625, Gurevič (SSSR), 2645, Timman (NL) 2680 a Short (GB) 2625. Hrálo se samozřejmě dvoukolově. Turnaj byl zařazen do XVI. kvalifikační třídy. Zaslouženě zvítězil Korčnoj , který nebyl ani jednou poražen.

 

Manila Interzonal 1990

V posledních letech se místo jednoho hrály dva a poté i tři paralelní mezipásmové turnaje. Tato expanze působila „bolesti hlavy“ organizátorům při zajišťování nejlepších světových hráčů, kteří měli své závazky  a preference, ale taky snaze vyhnout se střetu s jinými šachovými akcemi, získat vhodná místa a v neposlední řadě i finanční prostředky.DMA (Asociace velmistrů), založená v roce 1987 Kasparovem, plánovala převzít organizaci Interzonal a hrát jej ve španělské Murcii. FIDE však tento návrh nepřijala a vydala prohlášení, že se bude konat v Baguio City na Filipínách. To bylo později pozměněno na dělení uspořádání mezi Baguio a Manilu a na konec se rozhodlo, že jediným místem bude Manila.

Šedesátčtyři účastníků  tedy hrálo švýcarským způsobem na 13 kol od 29. června do 14. července 1990 na stadionu Ninoy Aquino. Hlavním rozhodčím byl pan Lim Kok Ann. Hrálo se na basketbalovém stadionu, kde to občas vypadalo jako ve voliéře, protože ptáci někdy létali dost nízko nad stoly….. Turnaj lze hodnotit jako úspěšný pro Sověty , protože do dalších bojů mezi jedenácti postupujícími jich bylo pět!    

Když hráči čekali na zpáteční spoje, zasáhlo 16.července Filipíny zemětřesení. Mezi nejvíce postižená místa patřil hotel Terraces v Baguio City a ostrov Luzon, zvaný ostrov Bohů  (viz foto) Hráči se naštěstí před tím přesunuli do Manily, jenže tam došlo k politickým nepokojům. Na parkovišti, kde byli hráči ubytováni vybuchla bomba, která zcela rozbila Torreho auto. Během přestupu letů byl v Kuala Lumpur okraden Gelfandův sekundant Kapengut… Opravdu dobrodružný turnaj…..

Z konečné tabulky uvádím pouze první dvacítku: Postupují hráči z osmi a více body.

 

 

29. Olympiáda družstev- Novi Sad 1990

Ještě půl roku před začátkem 29. Olympiády v srbském městě Novi Sad nebylo jisté, zda se opravdu uskuteční. V červenci bylo dokonce ve skandinávském tisku uveřejněno, že Olympiáda bude pravděpodobně zrušena. Srbská ekonomika byla před kolapsem  , ředitel olympijského organizačního výboru a někteří jeho členové  byli vyměněni. Nakonec však   všechno stihli v termínu a připravili vše , aby Olympiáda mohla začít. Prezident FIDE Campomanes  obhájil své předsednictví na kongresu v Novém Sadu .  Pár týdnů před začátkem  unikl smrti, když měl autonehodu. S ním cestoval i prezident Ugandské šachové federace  – ten bohužel to štěstí neměl a na místě zemřel…..

 Novi Sad – pevnost Petrovaradin , srbská obrana proti tureckým nájezdníkům

Před slavnostním zahájením vystoupili  Campomanes a předseda organizačního výboru Vlado Popovič a vydali společné prohlášení, že musí s politováním odmítnout start družstev Litvy, Lotyšska a Estonska a to navzdory petici, podepsané mnoha předními hráči,včetně Ivančuka, Gelfanda, Beljavského a Seirawana. Tři pobaltské státy podle regulí nesměly hrát.Naposledy byly na startu družstva starého východního bloku – SSSR, NDR a federální Jugoslávie. Největším favoritem na zlato byli povaováni Sověti, přesto, že jim chyběli Kasparov i Karpov. Konkurovat jim měli Angličné a USA, případně Jugoslávie, která postavila tři družstva a Nizozemsko. Velký rozruch vyvolal systém losování, podle kterého v 1. kole hráli silní se silnými a slabší s nejslabšími. Jenom tak se mohlo stát, že ve 2.kole byly na předních stolech družstva Albánie, Barbadosu, Ekvádoru,  Indonésie, Trinidadu a Tobaga, či Jemenu….. Vše se ale po pár kolech srovnalo a skončilo podle očekávání. Zvítězilo družstvo SSSR 39 bodů .Další pořadí: USA 25,5 , Anglie 25,5. Na výborném čtvrtém místě skončilo Československo 34,5 , v sestavě Ftáčník, Smejkal, Štohl, Blatný, Mokrý a Hráček. Ftáčník na 1.šachovnici byl jeden ze dvou hráčů, kteří odehráli všech 14 kol bez prohry!

Švýcarsko s Korčným na 1. šachovnici skončilo na 36. místě se 30. body a Korčnoj dosáhl 7,5 bodu ze 13.partií. Sám Korčnoj se dočkal rehabilitace, když mu nový vládce Kremlu Gorbačov vrátil sovětské ( od roku 1992 pak Ruské) občanství a ocenil jeho zásluhy na rozvoji šachu v SSSR.

 

 Osmifinále kandidátů, Wijk aan Zee, 1991

Měsíc před svými šedesátinami hrál Korčnoj svůj další kandidátský zápas . Hrálo se v termínu 23.ledna až 5. února.Tentokrát byl jeho  protivníkem maďarský velmistr Gyula Sax. Zápas byl hodně zajímavý a zcela vyrovnaný. Po čtyřech remízách Korčnoj zabodoval a ujal se vedení, jenže Sax oplatil stejnou mincí hned v další partii. Následovaly další dvě remízy a zápas musel být prodlužován. Mělo se rozhodnout v play-off v rapidu. První partie skončila rozhodně a ve druhé Korčnoj soupeře jasně přehrál a zvítězil. Výsledkem 5,5 : 4,5 postoupil  do čtvrfinále, které se hrálo v Bruselu. Tam už Korčnoj nestačil svého dlouholetého, ale mladšího soupeře Timmana a zápas s ním prohrál 2,5 : 4,5 .

 

Las Palmas 1991

Ve známém španělském rekreačním resortu Las Palmas vyhrál Korčnoj dobře obsazený turnaj s 9. body z 11.partií. Následovali Topalov, Franco Ocampos, Granda Tuniga, Morovič atd.

 

15. Interpolis – Tilburg 1991

V nizozemském Tilburgu  se konal tradiční, již 15. turnaj Interpolis. Pozvaní byli Karpov, Kasparov, Kamsky, Short, Timman, Bareev, Anand a Korčnoj. V dvoukolovém turnaji a v takové konkurenci  bylo pro Korčného maximálně obtížné držet s ostatními krok. Získal sice „jen“ 5,5 bodu, ale výhra s Timmanem a remízy se všemi ostatními, kromě Ananda, jsou velmi dobrým výsledkem pro velmistra, který půl roku před tímto turnajem oslavil kulatých šedesát let.

 

 

 

29. Rubinstein Memoriál, Polanica Zdrój 1992

V roce 1992 Korčnoj neměl moc pozvánek na velmistrovské turnaje a tak  se mohl zajímat i o turnaje sice menšího významu, ale přesto atraktivní. Jedním z takových byl Memoriál Akiby Rubinsteina v polském  lázeňském a sportovním městečku v Dolnim Slezsku, nedaleko českých hranic.

Akiba Kiwelowicz Rubinstein – Kolem roku 1910 patřil k vůbec nejsilnějším šachistům světa; byl především obávaným pozičním hráčem, nepostrádal však ani schopnost mistrovské kombinační hry. Na rok 1914 měl domluven zápas o titul mistra světa s Emanuelem Laskerem, ten však překazilo vypuknutí 1. světové války. Po válce byly Rubinsteinovy výsledky již méně přesvědčivé. V důsledku propuknutí duševní nemoci se po roce 1932 stáhl z šachového života a dožil v ústavu v Antverpách .

Korčnoj tak uctil památku svého velkého předchůdce a vyhrál turnaj se 7,5 body z 11. partií.

 

Hoogovens (Wijk aan Zee) OPEN – 1993

 

Do turnaje Masters Korčnoj samozřejmě již pozván nebyl, tak si zajel zchladit žáhu v Openu. Ovšem i v tomto turnaji hrají velmistři z TOP 20. Korčnoj dosáhl úctyhodných 7,5 bodu /12 a obsadil , po rozstřelu s Christiansenem 2. místo. V průběhu turnaje porazil i Alexeje Širova !

 

 Buenos Aires- in honour of Najdorf  1993

Život šachového profesionála není lehký.Jeden den hraje tady, zítra na druhé straně zeměkoule….  A stejné postihlo i Korčného.  Z Wijk aan Zee v Holandsku rychle přes oceán do Buenos Aires na  turnaj kterým Argentína uctí Miguela Najdorfa.

V turnaji získal 7,5 bodu z 11. partií, prohrál pouze s Larsenem  , remizoval s Kamskym, porazil Seirawana a co čert nechtěl znovu Alexeje Širova . Konečnou tabulku jsem bohužel nikde nenašel, ale podle partií je pravděpodobné, že skončil na děleném 2. místě se Širovem, za vítězným Larsenem.

 

Volmac Antverpy, 1993 

Na fotografii je hlavní náměstí se starobylými cechovními domy.

Půlmiliomové město Antverpy leží převážně na pravém břehu řeky Šeldy, tedy na západním okraji centrální  části  historického Brabantu. Na levém břehu se rozkládá pouze čvrť Linkeroever , historicky náležící Flandrám. Během své existence si město vysloužilo dvě přezdívky: „Rubensovo město“ proto, že tu žil vlámský malíř Peter Paul Rubens a „Jeruzalém západu“ díky židům, kteří zde tvoří již od 16. století velkou komunitu. Především jsou Antverpy ve světě známy jako jedno z největších světových center zpracováním diamantů. Zpracováním surových diamantů , či obchodem s nimi se  na zdejší burze  zabývá více než 1600 firem , tedy přibližně 27 000 osob.

Turnaj „Volmac“ se později přejmenovall na „Lost boys“ . Letos se utkalo 10 hráčů v jdnokolovém turnaji a Korčnoj se o 1. místo rozdělil s Piketem, oba 6,5 bodu. Následovali: Christiansen, Van der Wiel, Gurevič, Speelman, C. Hansen, Winants Dutreeuw a Polugajevskij. Ten ovšem v průběhu turnaje onemocněl a musel pár  partií vzdát. Dvě pěkné partie uvádím:

 

 

 Dortmund – Spaarkasse Chess Meeting 1994

Šachové setkání Dortmund Spaarkasen je elitní turnaj, který  se koná každé léto. Je to událost pouze pro zvané, s výjimkou toho, že  jedno místo se rezervuje pro vítěze turnaje Aeroflot Open v Moskvě. V roce 2002 byl turnaj současně turnajem kandidátů. Zvítězil v něm Peter Léko, když porazil ve finále Topalova. Ale nyní jsme teprve v roce 1994….

22. ročník šachového setkání se letos uskutečnil v Dortmunder Opernhaus ve dnech 15. – 24. července . Zvítězil dost překvapivě čtyřnásobný nizozemský šampion Jeroen Piket. Ovšem nejvíce překvapilo až 7. místo obrovského favorita Karpova. Korčnoj získal 50% bodů a nejen že předstihl Karpova, ale dokonce ho ve vzájemné partii porazil.Druhý den  psaly německé noviny, že “ Korčnoj psal šachovou historii“ ….Je to opravdu mimořádně krásná partie!

 

Korčnoj si poté odskočil do Ostravy 1994, kde si ho užili naši přední hráči. Bohužel krok s ním udržel pouze Ftáčník,který skončil na 2. místě.  Pořadí: Korčnoj 7,5 / 11, následovali Ftáčník, Sokolov, Novikov, Conquest, Štohl, Kaválek, Smejkal, Danner, Plachetka atd.


V srpnu 1994 vyhrál Korčnoj OPEN  v Antverpách výsledkem 7/9 a pak se vrátil domů, aby se zúčastnil důležitého turnaje:

Credit Suisse Masters, Horgen 1994

Horgen ( viz foto) leží na jihozápadě kantonu Curych na levém západním břehu Curyšského jezera, asi 15 km od Curychu. Na malém prostoru se zde nachází celá správa obce, i okresu, stejně jako všechny místa kulturního a společenského života.Kromě několika krásných , starých budov a uliček se nezachovalo žádné staré jádro.Převládá nová, městská architektura

Turnaj Credit Suisse Masters se hrál v Horgenu u příležitosti Crédit Suisse Forum od 3. do 15. září 1994. Záštitu nad turnajem převzal Dr. William Wirth, předseda představenstvy  banky Crédit Suise. Vstup pro diváky byl zdarma!Průměrné ELO turnaje 2645 . Hlavními favority turnaje byli mistr světa Kasparov  a Lékó, který v 5. kole turnaje oslavil 15 let.

Kasparov vyhrál suveréně. Korčnoj ve svých 63. letech opět překvapil  a zaslouženě obsadil 4. místo s jedinou prohrou.

 

31. šachová Olympiáda družstev – Moskva 1994

Do zahájení  31. Olympiády zbývalo několik týdnů a vzhledem k nejisté situaci v Řecku, které nemohlo dát záruky jak finanční, tak i bezpečnostní, byla plánovaná Olympiáda v Soluni zrušena. Pouze jednou v historii Olympiád byl dvouletý cyklus přerušen – po vypuknutí 2. světové  války …  a nyní se zdálo  , že už není žádná naděje k tomu, aby se v Soluni hrálo.Na mimořádném zasedání prezidentské rady FIDE se ruská šachová federace rozhodla , že se Olympiáda bude konat  ve stejném termínu v Moskvě. Mistr světa Garry Kasparov, společně s vedoucím ruské šachové federace Andrejem Makarovem se dohodli a podařilo se jim vše zorganizovat a dosáhnout cíle za 55 dní. Sehnali finance ve výši milion švýcarských franků jako záruku, zajistili ubytování a hrací sál v moskevském hotelu Cosmos. ( viz foto) ↓

Při té rychlosti, jak se vše realizovalo se dalo čekat, že se objeví chyby a nedostatky. Účastníci si brzy začali stěžovat na podmínky – těsný a přeplněný hrací sál, špatný servis a pohostinnost, nedostatečné informace atd. Jenže pokud se  vše dělo v šibeničním termínu, stáli organizátoři před těžkým dilema: buď hrát v provizoriu nebo Olympiádu zrušit ….

Ruský „A“ team zlaté medaile z Manily obhájil , ale nebylo to nijak jednoduché. Kasparov příliš neoslňoval  a držel se na 50% úspěšnosti. Ale nakonec se „vykoupil“ , když v rozhodujícím zápase s Anglií porazil Shorta. Na druhém místě skončili překvapivě hráči Bosny a Hercegoviny a bronzové medaile získalo družstvo Ruska „B“.Nejlepším hráčem, který dosáhl nejlepšího výkonu ELO byl překvapivě Daniel Cámpora z Argentíny.

Celkové pořadí : Rusko „A“ 37,5 – Bosna a Hercegovina 35 a Rusko „B“ 34,5 bodu. Československo na 29. místě v sestavě Smejkal, Hráček, Mokrý, Blatný, Meduna a Babula bylo na 29. místě , 31 bodů. Švýcarsko , v čele s Korčným bylo 31., také 31 bodů, ale horší SB. Korčnoj na 1. šachovnici získal 7,5 bodu ze 13. partií.

 

Pan Pacific International – San Francisco 1995

San Francisko a jeho most   Golden Gate  jistě poznáváte…

Na západě USA , v legendárním San Francisku se konal v únoru 1995 velezajímavý turnaj. Proti sobě stál výběr  veteránů a mladších hráčů, navíc byl turnaj okořeněn dvěma nejsilnějšími ženami světa  –  Maďarkou Zsofií Polgár a Číňankou Xie Jun. Akce byla oslavou 50. výročí založení Organizace spojených národů. Rozhodčími byli Georges Koltanowski a paní Carolin Withgitt. Sponzory celé akce ,která se hrála v hotelu Holiday Inn byli Mindscape (tvůrce Chessmaster 4000) a Mechanics Institute.

Veteráni Korčnoj, Nunn a Gulko si od startu vytvořili náskok, který  byl v 8.kole 1,5 bodu . 9. kolo rozhodlo o vítězi: Korčnoj doslova zlikvidoval Weitzkina, Gulko prohrál s De Firmianem a Nunn pouze remizoval s Hübnerem. „Stařík“ Korčnoj tedy musel poslední dvě kola čelit svým nejbližším konkurentům, ale obě partie hravě remizoval a zvítězil s náskokem 1,5 bodu. Z mladší poloviny startovního pole měla nejlepší výsledek Xie Jun .

 

 

Pásmový turnaj Ptuj – 1995

 

 

Ptuj je jedno z nejstarších měst ve Slovinsku. Dnes má cca 20.000 obyvatel. Leží asi 30 km jihovýchodně od Mariboru. Jeho historie má počátek již v domě kamenné, ale největší rozmach zažívalo za dob Římské říše.  Římané je pojmenovali Poetovio a bylo tehdy základním táborem pro legii XIII Gemina v Panonii. Název města pochází z dob císaře Trajána, ktery dal tehdejší osadě statut města a pojmenoval ho Colonia Ulpia Traiana Poetovio. Raku 69 našeho letopočtu zda byl zvolen císař Vespasianus a z této doby také pochází první písemná zmínka o městu. Později je vyplenili Hunové, ty vystřídali Avaři a po nich  Slované.V 10. století pak Ptuj získala zpět městská  práva.  Ve městě jsou známé termální lázně, ve kterých je bazén s teplotou vody přesahující 40 stupňů.

A do tohoto krásného koutu slovinského Dolního Štýrska u hranic Chorvatska se sjeli šachisté, aby zde v pásmovém turnaji bojovali o postup do dalšího cyklu mistrovství světa.Mezi nimi i Viktor Korčnoj. Sice prohrál pouze jedinou partii, ale  hodně ho zdržely časté remízy. Jeho výsledek + 6  , = 7  , – 1 , tedy 10 / 15 mu ale zajistil jistý postup do mezipásmového turnaje.

 

Magistral de Madrid- 1995

V květu 1995 se v Madridu hrál turnaj o 10. hráčích, který svým  obsazením patřil mezi nejsilnější turnaje roku. 7 hráčů, včetně Korčného patřilo mezi světovou TOP 25 : Salov (světové č.3), Jusupov, Epišin, Beljavskij, Short, Timman a Korčnoj,  Judit Polgár – č. 30 ve světovém žebříčku a k nim se přidali dva momentálně nejsilnější španělští velmistři Illescas Cordoba a San Seguro Carrillo. Korčnoj hrál jak „za mlada“ a ziskem 6,5 bodu turnaj vyhrál.  +5  , = 3 , – 1 .

 

Koncem tohoto roku sehrál Korčnoj i několik treningových zápasů, z nichž nejzajímavější byl na př. zápas v izraelském městě Beer-Sheva  s nejlepším hráčem Izraele: Korčnoj  3,5 : 2,5 Greenfeld nebo v čínském Wenzhou, kde porazil mistryni světa : Korčnoj 3 : 1 Xie Jun.

A hned po Novém roce  zvítězil v Curychu v zápase Korčnoj 5 : 1 Brunner a v mexické Méridě Korčnoj 5,5 : 2,5 Hernandez. Takové zápasy se hrají ponejvíce z propagačních důvodů a pozvaní velmistři mají kromě veškerého servisu i dobře zaplaceno. I šachový profesionál  profesionál musí z něčeho žít…..
 


Šachové legendy – Talenti Francie, Cannes 1996

Na Azurovém pobřeží, ve francouzském Cannes , městě známém svým monstrózním  filmovým festivalem se koncem ledna 1996 konal zajímavý souboj generací. Proti legendám světového šachu nastoupili mladí, talentovaní hráči Francie Fressinet, Bacrot, Fontaine, Lepelletier, Relange atd. Hrálo se scheveningským systémem losování.

V turnaji exceloval Korčnoj, který zvítězil s náskokem 2,5 bodu! Konečné pořadí bylo: Korčnoj 9,5 / 10, následovali: Sosonko 7 , Smyslov 6,5 , Ivkov 5 , Bacrot 5 (nejlepší z Francouzů) , Mednis 4,5 atd.

Konečný výsledek sil  Legendy 32,5  :  17,5  Talenti  – francouzské mládeži příliš radosti nepřinesl.

 

 

Malmö 1996

Letní turnaj ve švédském Malmö, pořádaný firmou Siegeman & Co. měl velmi slušné obsazení. Korčnoj hrál opět výborně a vyhrál bez prohry , výkonem 7,5 / 9 . Následovali : Miles, Curt Hansen, Pia Cramling, Bellon, Agrest, Hellstein, Hector atd.

 

                                        Petrohrad 1997

Na jaře 1997 se Korčnoj vrátil do svého rodiště, aby si zde po dlouhých letech opět zahrál. V silném turnaji nakonec dělil 1. až 3. místo společně s Chalifmanem a Salovem. Další pořadí: Asejev, Sergej Ivanov, Jepišin, Sakajev, Svidler, Komarov, Sosonko, Judasin a Cejtlin.

 

 


V září 1997  si Korčnoj odskočil zahrát  Kettler Cup do České Třebové. Ve dvoukolovém rapidu se utkali Korčnoj , Kaválek, Ftáčník a rodák z blízkého Lanškrouna  Jan Smejkal. Byla to pěkná propagace šachu, která měla velký ohlas u šachistů v celém okolí. Vyhrál Korčnoj, před Kaválkem, Ftáčníkem a Smejkalem.

Následující partie ukazuje Korčného skvělou techniku při vedení nelehké koncovky.

 

Sarajevo 1998

← Sarajevská Radnice a městská knihovna.

Turnaj, Korčnému zaslíbený….. Hrál zde v letech 1969 – 1984 – 1998 a vždy turnaj s převahou vyhrál. Letos za ním zůstali Ivan Sokolov, Barejev, Georgijev, Nikolič, Lputjan, Kozul, Piket, Kurajica atd. Během 30. let proti němu stáli hráči tří generací. Za tu dobu sehrál v Sarajevu 37 partií s ohromujícím výsledkem: +20 , = 16 , – 1 !!!

 

 

Bad Homburg  –  1998

 

Bad Homburg vor der Höhe je padesátitisícové  německé město ve spolkové zemi Hessensko. Od roku 1953 je partnerským městem Mariánských Lázní. Již v roce 1840 zda bylo kasino a město se stalo významným lázeňským centrem. První písemná zmínka o městě pochází z roku 1180, což potvrdily i archeologické výzkumy.Lázeňství zde začalo vznikat v polovině 19. století a po roce 1888 si Bad Homburg vybral jako své letní sídlo císař Vilém II. Po založení Spolkové republiky s hlavním městem Bonn zde  sídlila Spolková správa cenných papírů.

Turnaj Bad Homburg 1998 byl první velký mezinárodní turnaj , na kterém se výsledky bodovaly stejně , jako na příklad fotbalové zápasy – tedy za výhru 3 body – remis 1 bod , před tím byl tento systém bodování zkoušen na několika lokálních turnajích. Korčnému  to velmi svědčilo -hrál jako z partesu a nechal za sebou konkurenci o 4 body! A že nešlo jen o „nějakou“ konkurenci ukazuje tabulka.

 

 

A nedá mi, abych zde nevložil fotografii nádherné jídelny ve starém sanatoriu v Bad Homburg :

 

Zápas Korčnoj – Spasskij, Petrohrad 1999

V  Petrohradu se střetli v zápase na 8 partií dva dlouhodobé rivalové, Korčnoj a Spasskij.Šlo propagační zápas, a hrály se bleskovky. I při tomto rychlém tempu však byli oba schopni sehrát kvalitní partie. Více sil měl ten starší – Korčnoj, který vyhrál 5 : 3. Následující dvě partie vás jistě pobaví.

 

 

Veteráni – Ladies, Marbella 1999

Marbella – španělské turistické letovisko v provincii  byla značně poškozena za španělské občanské války ve 30. letech. Ještě za 2. světové války měla jen asi tisíc obyvatel. Rozvoj turismu souvisí s osobou bohatého markýze Ricarda Soriana, který sem začal zvát své přátele. Jeho synovec Alfons von Hohenlohe v roce 1954 přestavěl místní usedlost Finca Santa Margarita na prestižní Marbella Club, který se stal místem setkání aristokratů, filmových hvězd a další movitých návštěvníků.

Šachový podzim opět ozdobilo již tradiční setkání veteránů s dámskými protějšky. Navíc ve španělské Marbelle, na pobřeží Costa del Sol v době, kdy je tam nejkrásnější počasí….. Veteráni nastoupili v sestavě Korčnoj, Portisch, Hort, Spasskij a Smyslov , mezi ženami byla také veteránka bývalá mistryně světa Maja Čiburdanidze…

Hrálo se jako obvykle Scheveningským losováním a celkový výsledek byl vůči dámám hodně nelichotivý. Pánové moc galantnosti nepobrali a nelítostně své dámské protějšky porazili  30,5  : 19,5

 

CORUS – Wijk aan Zee 1999

Hoogovens – Tata Steel – Corus…. Stále stejný , tradiční a slavný turnaj, kterému se už dlouho říká „Šachový Wimbledon“, pouze sponzor mění jméno. …

Počátky turnaje byly skromné. Začínalo se v roce 1938, hrálo se ve čtyřčlenných skupinách za účasti pouze nizozemských hráčů. V letech 1943 – 44 se skupiny rozšířily na 8 hráčů.Roku 1945 se turnaj nekonal a další rok, tedy 1946 se stal mezníkem – poprvé se hrál jako mezinárodní. Startovní listina se rozšířila o dva zahraniční hráče . Pozváni byli O´Kelly de Galway z Belgie a Gösta Stoltz ze Švédska. V roce 1953 už hrálo 12 hráčů a konal se  i mezinárodní turnaj žen. Od roku 1964 hrálo 16 hráčů a turnaj se stal uznávaně nejsilnějším na světě.Jak rostl hlavní turnaj, stal se  pravidlem i turnaj žen, později i doplńkové turnaje Masters a Masters Reserves.

Takto vypadá turnajový sál dnes:

Od roku 1938 existuje dlouhý seznam slavných vítězů.Patří mezi ně Euwe, Larsen, Petrosjan, Keres, Portisch, Spasskij, Botvinnik, Tal, Korčnoj, Timman, Karpov, Ivančuk, Kramnik, Kasparov, Anand, Topalov, Aronian, Karjakin a Carlsen. Z osmi mistrů světa od roku 1946 zde chyběli pouze Smyslov a Fischer. Korčnoj turnaj vyhrál v letech 1968 a 1971.

Turnaj prožil i „hubená léta“ . V roce 1946, kdy byl po celé Evropě obrovský nedostatek potravin, se na závěrečném  banketu podávala hrachová polévka , levná strava pro obyčejné lidi….. V následujících letech se z toho stala tradice a „hrachovka“ se podávala vždy jako první chod závěrečného banketu. To trvalo až do doby , kdy se turnaj přesunul z Beverwijku do Wijk aan Zee.


Turnaj Corus, vznikl spojením hlavního sponzora Hoogovens s British Steel. Konal se v tradičním termínu od 15. do 30. ledna  za účasti 14. velmistrů, včetně mistra světa Kasparova, který  zůstal v turnaji neporažený a vyhrál s 9,5 body. Korčnoj se držel statečně , ale bohužel na špičku už ve svém věku nestačí. Musím ale smeknout před jeho životním elánem s jakým bojuje s mnohem mladšími soupeři . V době , kdy startoval tento turnaj byl Korčnoj  ve světovém žebříčku č,. 28 .

 

Napsat komentář