Mistr světa je jen jeden, ale co ti druzí? – díl 9.-část 5.

Goodricke Open – Kalkata  2000

↑Mramorový památník, postavený na počest královny Victorie↑

Pětimilionové město Kalkata, metropole Bengálska – do kterého jsme se v mládí v duchu  přenášeli za „hrdinným kapitánem Korkoránem “ nebo později za idolem dívčích srdcí Sandokanem, bylo  místem , kde se hrál zajímavý šachový turnaj s názvem Goodricke Open 2000.

Kalkata byla osídlena před víc než 2000 lety, jak dokazují archeologické výzkumy v nalezišti Chandraketugarh. Dokumentovaná historie vzniku města však začíná až příchodem Východoindické společnosti  roku 1690 a její ředitel Job Charmock je tradičně pokládán za jeho zakladatele.V letech 1977 – 2011 bylo Bengálsko řízeno z Kalkaty levicovou frontou, která byla ovládána  Komunistickou stranou Indie . Hospodářské oživení města nabralo na obrátkách po zavedení vládních ekonomických reforem v polovině 90. let. Dnes je pro růst města rozhodující rozvoj  a vývoj IT průmyslu .

V turnaji zvítězil Sasikiran o 2. – 3. místo se rozdělili Korčnoj a Akopjan.

 

 

Biel / Bienne 2001

← Biel / Bienne, leží na švýcarsko-francouzské hranici mezi frankofonní a německy mluvící části Švýcarska a je pochopitelně dvoujazyčné. Proto je město většinou zmiňováno ve dvoujazyčné verzi, která je od roku 2005 oficiální. Město má asi 60.000 obyvatel. Od 19. století je průmyslovým a hodinářským srdcem Švýcarska.

Korčnoj, narozený 23. července 1931 , hrál v den svých narozenin 1. kolo tohoto velmistrovského turnaje. Boris Gelfand (2714) , Peter Svidler ( 2695), Alexander Griščul ( 2669) ,  Joel Lautier ( 2675), Yannick Pelletier ( 2531) a Viktor Korčnoj ( 2617) sehráli dvoukolový turnaj kategorie XVII.  A starý lišák – „Viktor Hrozný“ – ukázal, že má stále elán a sílu porážet světovou konkurenci. Ve svých 70. letech vyhrál silný velmistrovský turnaj, a dokázal něco, o čem mnoho velmistrů pouze sní. I jeho partie jsou svým obsahem a způsobem boje neuvěřitelně krásné.

 

 

35. šachová Olympiáda – Bled 2002

80 km od Ljublaně, u jezera Bled na úpatí Julských Alp leží stejnojmenné městečko Bled – turisticky nejnavštěvovanější a nejfotografovanější místo ve Slovinsku. Jezero Bled bylo již v dávné historii navštěvováno kvůli termálním pramenům,které mají léčebné účinky. V polovině 19. století prameny objevil švýcarský lékař Arnold Rikli a v roce 1858 zde postavil pvní lázeňský dům, kam zval své pacienty a hosty, kteří potřebovali léčbu , zejména migrény, vysokého tlaku, reumatismu a pod.

Mezi dvěma světovýni válkami se pověst Bledu donesla až do Bělehradu a Bled se stal rezidencí královské rodiny Karadžordževičů. Státnické návštěvy pokračovaly i po 2. světové válce, kdy si zde zřídil ve Vile Bled svoji rezidenci tehdejší jugoslávský prezident Josip Broz Tito. Vila Bled je dnes nejluxusnějším hotelem na Bledu.

A právě zde, v nádherném prostředí svádějícím k odpočinku , se konala 35. šachová Olympiáda družstev, které se samozřejmě v družstvu Švýcarska na 1. šachovnici zůčastnil i Viktor Korčnoj. A hrál více než dobře: zisk 8,5 bodu ze 12. partií ( +6 , =5 , -1 )  by mu mohl závidět leckterý velmistr ze světové špičky.

Olympiádu vyhrálo družstvo SSSR ve složení Kasparov, Griščuk, Chalifman, Morozevič, Svidler a Rublevskij –  38,5 bodu.Za nimi následovaly družstva Maďarska 38,5 a Arménie 35 bodů. České družstvo, ve složení Hráček, Babula, Navara, Oral, Hába a Vokáč se 32,5 b. obsadili 18. místo. Švýcarsko díky skvělému výkonu Korčného obsadilo 12. místo se 33. body.

 

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

V roce 2002 udělila Svobodná universita v moldavském hlavním městě Chisinau (Kišiněv)Viktoru Korčnému titul                                              „Doktor honoris causa“

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Curacao (40th anniversary) Open – 2002

Curacao – ostrov v jižní části Karibského moře , asi 65 km od pobřeží Venezuely je součástí Malých Antil a je  jednou ze čtyř zemí Nizozemského království. ( Nizozemsko, Curacao, Aruba a St. Martin). Na ostrově s hlavním městem Willemstad žije přibližně 160.000 obyvatel.

V tomto karibském ráji „bohatých trosečníků“ se konal koncem listopadu 2002 turnaj ke 40. výročí (bohužel nikde není psáno čeho)  -:) Zástupci Evropy turnaj opanovali : 1.-2. místo dělili Korčnoj a Kosašvili, následovali :Timman, Macieja, Sofia Polgár atd. První Korčného partie demonstruje, jak rychle dokáže trestat jakoukoliv chybu soupeře a druhá s polským reprezentanten je pěknou ukázkou ostrého boje a uplatnění nabyté výhody.

 

 

A nedá mi to,abych nepřidal ještě jednu fotografii tohoto nádherného koutu světa: Penha building v hlavním městě Willemstad :

 Reykjavík / Hrokurinn – 2003

 

 

 

 

 

Šachový spolek pro přátelství Islandu s Gronskem „Hrokurinn“ pořádal  v únoru 2003 v Reykjavíku  šachový festival „Air Iceland Connect  Nanuk. “  s velmi silným obsazením. Širov, Korčnoj, Sokolov , Adams , Mc Shane a další, dávali záruku kvalitních bojů. V této konkurenci se neztratil ani veterán Korčnoj, který nakonec obsadil skvělé 2. místo – viz tabulka.

 

Paks -Max György memoriál- 2004

Paks je cca dvacetitisícové město v maďarské župě Tólna na pravém břehu Dunaje, 110 km jižně od Budapešti. Město má dva chrámy , z nichž jeden – kostel svatého Ducha navrhl a postavil moderní architekt Imre Makovecz (viz foto).

5 kilometrů od města je jediná maďarská jaderná elektrárna se čtyřmi jadernými bloky, která je v provozu od roku 1982. V lokalitě se připravuje výstavba dalších dvou bloků na základě smlouvy s ruským Rosatomem , úvěrovanou ruskou stranou. Napadá mě jediná reakce: „Bůh s vámi“….

Turnaj se hrál jako memoriál mně neznámého György  Markse a Korčnoj ho v nelehlé lonkurenci o bod vyhrál.

 

Smart Fish Chess Masters – Drammen 2004

Drammen

40 kilometrů na jihozápad od hlavního města Norska Oslo , při ústí řeky Drammenselva do Drammenfjordu leží Drammen, jedno z největších norských měst. Má cca 65.000 obyvatel a společně  dalšími čtyřmi přilehlými satelitními městečky Nedre Eiker, Ovre Eiker, Lier a Royken tvoří konurbaci s přibližně 170.000 obyvateli. Je nejdůležitějším norským importním přístavem  automobilů a ovoce. Drammen měl již v roce 1909 – jako první v celé Skandinávii – trolejbusovou dopravu, která jezdila až do roku 1967. Do konce roku 2019 bylo správním městem bývalého  kraje Buskerud.

Šachový  turnaj deseti hráčů měli dodat lesku Alexej Širov, Alexander Chalifman, či stárnoucí Viktor Korčnoj, by zřejmě nebyl ničím vyjímečný, ale z hlediska dnešní doby má význam přímo magický . Poprvé se  ve vážné partii setkali u šachovnice Viktor Korčnoj a vycházející hvězdička norského šachu – 14. letý Magnus Carlsen, pozdější šachový fenomén a mistr světa. Jejich vzájemnou partii (viz foto) si Korčnoj jistě pamatoval až do konce života.

 

Unzicker´s 80th  Birthday – Mainz 2005

Mainz – česky Mohuč se nachází ve střední částí Německa na západním břehu řeky Rýn (kde jsem bohužel ještě ryby taky nechytal 🙂 ), ve spolkové zemi Rheinhessen – Pfalz. Na druhém břehu Rýna je  Hesensko s hlavním městem městem Wiesbaden. S městem je úzce spajata postava Johannese Gutenberga, vynálezce knihtisku, po kterém je pojmenována i místní universita. Společně s Wiesbadenem se v těchto městech každoročně koná několik šachových turnajů a festivalů.

Tento menší turnaj byl zorganizován u příležitosti 80. let významného německého velmistra Wolfganga Unzickera (viz foto). Profesí byl Unzicker právník – soudce u mnichovského správního soudu a na všechny turnaje, kterých se zúčastnil   si bral dovolenou. (Sic!) V 50. a 60.letech byl jedním z nejsilnějších německých hráčů.V roce 1950  se stal mezinárodním mistrem a v roce 1954 mu byl udělen titul velmistra.Celkem sedmkrát vyhrál německý šampionát. Byl souputník našich velmistrů Luďka Pachmana a Miroslava Filipa. U příležitosti jeho 80. let se konal na festivalu Chess Clasic v Mainz tento dvoukolový turnaj. Kdo mohl tušit, že již příští rok v dubnu ho během cesty do Portugalska potká smrtelná srdeční přihoda….

 

37. šachová Olympiáda družstev – Torino 2006

Turín – město v severozápadní Itálii na řece Pád, město nádherných paláců, automobilů Fiat a fotbalu. Název města pochází z keltského Tau , co zamená „hory“, podle nedalekých Alp. Od 5. století zde bylo biskupství . V roce 1404 byla založena universita , v roce 1562 se stalo centrem savojského feudálního státu. Mezi lety 1802-1814 ho anektovala Francie.Italským městem se Turín stal v roce 1861  a 6 let byl dokonce italským hlavním městem. Dnes je , společně s Milánem, ekonomickým a kulturním centrem  celé severní Itálie. Palazzo Reale, Palazzo Madama a řada dalších paláců v Turíně a okolním Piemontu jsou od roku 1997 zapsány na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO pod názvem“Rezidence Královského rodu Savojských“.

 V Turínu se konala od 20. května do 4. června 2006 již 37. Olympiáda šachových družstev, za účasti 147. družstev ze všech koutů světa.V kategorii mužů hrálo 873 šachistů , z toho 246 nositelů titulu velmistr. Konečný výsledek byl tentokrát dosti netradiční.  Rusko – dlouhá léta kralující světovému šachu, se muselo tentokrát sklonit před vyrovnanějšími družstvy a skončilo až na 6. místě! Zvítězila celkem jasně Arménie 36 bodů – další pořadí  bylo : Čína 34 , USA 33 bodů Na 11. místě skončilo Česko s 31. bodů. v sestavě Navara, Hráček, Babula,  Láznička, Kalod a Cvek. Švýcarsko s Korčným tradičně na 1.šachovnici bylo na 27. místě – 30 bodů. Korčnoj po výsledku +4 , = 4 , – 2, tedy 60% byl určitě spokojený.

 

Banyoles Open – 2006

Lago de Banyoles – v současnosti největší španělské přírodní jezero leží v Katalánsku vedle města Banyoles v provincii Girona.Je dlouhé 2100 metrů, široké max. 750 a hloubka od 15. do 62. metrů.V  roce 2004 zde bylo Mistrovství světa ve veslování. Je využíváno pro sport, rekreaci a rybolov. V říjnu 1998 se zde potopila výletní loď přepravující 141 francouzských turistů. Nehoda si vyžádala 22 životů a 38 zraněných….

Město Banyoles je hlavním městem t.zv. Comerca Plaza de l´Estany. V archeologickém muzeu  „Museum Arqueologic Comarcal“ jsou vystaveny nálezy z této oblasti.

Klid a pohoda v Banyoles , oblasti Costa Brava , je cítit na každém kroku….

V tomto nádherném španělském letovisku se v srpnu roku 2006 konal „Banyoles international chess festival“, kterého se na pozvání pořadatelů zúčastnil i Viktor Korčnoj.Musel však během turnaje řešit problém : Již dlouho před pozvánkou do Banyoles přislíbil Korčnoj pořadatelům v Curychu svoji účast na šachové exhibici – simultánce  (společně s Kasparovem) . Musel vynechat dvě kola tunaje v Banyoles a tím by turnaj znehodnotil. Dohodl se tedy se soupeři ( i pořadateli) , že tyto partie dá bez boje za remis. Ztratil tím zřejmě  bod, ale když poté v přímém souboji porazil v předposledním kole dosud vedoucího Tiviakova , stačila mu v posledním kole předem dohodnutá remis s Hillarp Perssonem k umístění ve skupině na 1.-6. místě a protože měl nejlepší SB , stal se celkovým vítězem. Ve skupině 1.-6. byli za Korčným  ještě hráči:Tiviakov, Persson,Lapshun, Moskalenko, Cicak…

 

MS seniorů – Arviel 2006

Arvier je italská komunita v autonomní oblasti údolí Aosta. Ke konci roku 2019 měla 861 obyvatel. Obyvatelům se říká Arvelains… Údolí Aosty (Valle d´Aosta)- viz foto, je malá autonomní oblast a zároveň provincie na severozápadě Itálie. Leží mezi dvěma horskými masivy Walliských a Grajských Alp. Na západě sousedí s Francií, na severu se Švýcarskem, na jihu s Piemontem. Je nejmenší z italských krajů a zároveň kraj s nejméně obyvateli. Středem údolí protéká řeka Dora Baltea. Na západní straně je Mont Blanc (4810 m), Na severu Matterhorn (4480 m) a na jihu Gran Paradiso (4060 m) Na východ postupně přechází do Pádské nížiny. Celý region s hlavním městem  Aosta má 120.000 obyvatel.

Pro labužníky  a znalce vína je jistě zajímavá informace, že v údolí se daří vinicím a vyrábí se zde  víno s názvem Vallée d´Aoste Enfer Arvier DOC – silné červené víno s intenzivní a plnou chutí. Má suchou, sametovou chuť  s lehce hořkou dochutí. Obsah alkoholu dosahuje 11,5 – 12,5 a je jedno z prvních vín Valdostane, které dostalo status DOC. Tak na zdraví!  🙂

V tomto „utajeném“ kraji se v září roku 2006 konalo Mistrovství světa seniorů, za účasti mimo jiné i Viktora Korčného , či našeho reprezentanta Vlastimila Jansy. Ten hrál, jako obvykle výborně, ale tentokrát našel svého mistra v Korčném, který ho ve finiši předstihl a získal  tak ve svých 75 a 1/2 letech titul mistra světa seniorů! Stříbrnou medaili získal Jansa , bronzovou Ljuben Spassov, před Klovansem, Tataiem atd.

 

 

 

Banja Luka – 2007

Jako všechna města v tomto kraji prošla i Banja Luka složitým a mnohdy velmi bolestným vývojem . Je to dáno národnostními, náboženskými i ekonomickými rozdíly. Když se k tomu přidá balkánský temperament, stačí jiskra a rozhoří se konflikt, který stojí nejen materiální hodnoty, ale i lidské životy.

 Oblast kolem Banja Luky byla v 6. století osídlena křesťany , první zmínka pochází v r.1494 od Vladislava II. V roce 1528 bylo území obsazeno Turky. Rozvoj města začal rokem 1688, ve Velké turecké válce , kdy do města vstoupila rakouská vojska. Během několika desetiletí rakouské správy bylo město výrazně modernizováno .Byla postavena první nemocnice, tiskárna, vybudován vodovod, postavena pila a továrna na zpracování tabáku, železniční trať do Chorvatska. V ulicích města bylo vysazeno 5.000 stromů a v roce 1902 zavedeno elektrické osvětlení. Ti starší asi budou mít v paměti rok 1969, kdy  Banja Luka byla těžce poničena zemětřesením 6.stupně Richterovy stupnice.Po válce v Bosně a Hercegovině muselo z města odejít 30.000 Chorvatů a bosenských muslimů a do Banja Luky se nastěhovali Srbové….

Na přelomu července a srpna 2007 se ze konal tradiční, vždy kvalitně  obsazený  šachový turnaj. V roce 1979 zde senzačně , ve svých 16.letech  vyhrál Garry Kasparov. Letos to byl Korčnoj v 78. letech…..

 

 

Wijk an Zee – Honorary Group 2008

 V rámci tradičního šachového festivalu Tata Steel v nizozemském Wijk aan Zee pozvali pořadatelé dlouholeté, všemi vážené seniory –  účastníky zdejších turnajů. Pochopitelně Korčnoj mezi nimi chybět nemohl. Ve dvoukolovém turnaji mu byli soupeři jeho letití spolubojovníci Jan Timman, Lájos Portisch a Ljubomir Ljubojevič. A bylo se na co dívat. O každý půlbod bojovali jako „za mlada“ Jako důkaz publikuji  partii Korčného s Portischem. Hrálo se 19. – 26. ledna 2008 v De Moriaan Centre Beverwijk.

 

Howard Staunton Memoriál – London 2009

 Howard Staunton , * 1. dubna 1810 Westmorlad – † 22.června 1874 Londýn. Ve dvou zápasech s Pierrem Charlesem Fournierem de Saint-Amant si vybojoval titul neoficiálního mistra světa, V prvním zápase , hraném v dubnu a květnu 1843 v Londýně sice prohrál  2 : 3 , při jedné remíze, ale ve druhém zápase, který se hrál v pařížské šachové kavárně Café de la Régence téhož roku , vyhrál přesvědčivě 11 : 6 ( =4) . V dalších letech svoje postavení obhájil v zápasech s D. Harrwitzem 7 : 0 , Bernhardem Horrwitzem 14 : 7, i Jänischem 7 : 2. Porazil ho až v roce 1851 Adolf Anderssen.

Staunton se také zabýval pravidly šachu, zasloužil se o zavedení časové kontroly. Roku 1843 založil první anglický šachový časopis „Chessplayer´s Chronicle“, vedl světově známou šachovou rubriku v časopise Illustrated London News, navrhl definici indexů šachových zahájení  a z jeho iniciativy byla založena British Chess Association – první šachová organizace na světě. Z reklamních důvodů byl jeho jménem v roce 1849 pojmenován elegantní typ šachových figurek – známé stauntonky.

 V Londýně se hraje  Memoriál tohoto šachového velikána 19. století každoročně. Byly to menší turnaje, hlavně pro domácí šachisty  a navíc to byly téměř vždy Open turnaje. V tomto roce se podařilo zorganizovat velmistrovský turnaj o 10.hráčích. Do turnaje přijali pozvání i „matadoři“ Viktor Korčnoj a Jan Timman. Hrálo se v termínu 8. – 17. srpna 2009 v Simpsons in the Strands v Londýně. Časový limit byl 120´/40 + 60´/20 + 30´do konce partie. Sponzorem celého turnaje byl pan Terry Chapman, který si také v turnaji zahrál. Při závěrečném ceremoniálu  vzdali účastníci poctu zemřelému mnohonásobnému mistru Anglie  Robertu Wadeovi…. Veteráni nezklamali , i když se mezi ně vklínil Čerňjajev.

 

Korčnoj – Hort , Stará Vráž 2010

 V říjnu tohoto roku  se v hotelu Stará Vráž  ve Vráži u Písku sešli Korčnoj a Vlastimil Hort,aby zde sehráli treningový zápas. Samozřejmě, že to byla více záležitost reklamy, ale určitě to bylo pro českou šachovou veřejnost přínosem. Dnes je hotel součástí místních lázní a jeho majitelé jsou jedním ze sponzorů českého šachu, včetně časopisu Československý šach, kde jeho reklamu mohou čtenáři vidět každý měsíc na druhé straně obálky.

Zápas se hrál na 8 partií.Z toho první čtyři běžným časovým limitem a další 4 jako Rapid. Všechny „vážné “ partie skončily smírem a v rapidu ukázal Korčnoj větší přehled a vyhrál je 3 : 1. Celkový výsledek zápasu:  Korčnoj 5,5 : 2,5 Hort

 

Memoriál Michaila Botvinnika – senioři — Suzdal 2011

Suzdal – desetitisícové město ve Vladimirské oblasti Ruska, 250 kilometrů severovýchodně od Moskvy. Je to město mnoha historických památek, které jsou zaneseny do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Nejstarší písemná zmínka o Suzdalu pochází z Novgorodslého kodexu, kde se roku 999 píše, že jakýsi mnich Isaakij byl ustanoven popem v suzdalskén chrámu  svatého Alexandra – Arména. Nejstarší kronikářská zmínka pochází z „Pověstí dávných let“, kde se upomíná povstání pohanských „žreců“ roku 1024. Roku 1107 oblehli a dobyli město Volžští Bulhaři. Roku 1634 město vyplenili Krymští Tataři, 10 let poté lehla popelem část přiléhající Suzdalskému Kremlu.

Suzdal byl vždy také důležitým náboženským centrem. V 16. století zde bylo 11 klášterů. Ačkoliv v 17. století zažilo město hospodářský rozkvět, začalo později upadat až v polovině 19.stol. ztratilo na významu, když se mu navíc vyhnula i stavba železnice. Za SSSR bylo zbouráno 15 chrámů. Nicméně byl přijat plán, podle kterého se měl Suzdal stát městem – muzeem.Proto byly zrušeny místní „nápravná zařízení“ a bylo vybudováno turistické centrum, zřízeny muzejní expozice  a začaly se restaurovat památky. V roce 1992 byly Suzdalský Kreml a Spaso-Jevfimijův klášter zaneseny do seznamu Unesco. Je neuvěřitelné, kolik bylo   v Suzdalu postaveno kostelů – celkem jich tam je okolo stovky….

V roce 2001 se v rámci šachového festivalu hrál Memoriál bývalého mistra světa Michaila Botvinnika. Do turnaje byli pozváni velmistři – senioři, pamětnící Botvinnikových úspěchů. Nejstarším účastníkem byl Mark Tajmanov, který skončil bez výhry na posledním místě . Druhý nejstarší byl Korčnoj – ten hrál naopak neuvěřitelně rychle a přitom skvěle. On a Tajmanov se spolu v životě střetli  na mnoha turnajích a stali se přáteli. V tomto turnaji spolu hráli v posledním kole a Korčnoj, jako  gesto respektu k soupeři dal partii rychle za remis. I tak předstihl všechny o celý bod …..

 

 

A ještě jeden pohled na Suzdal …..

 

Legends – Chess Club Genéve 2012

← Ženeva a její 140 metrů vysoký vodotrysk.

V zápase šachových legend 4. – 11. dubna  2012 nastoupilo proti pěti účastníkům některého z turnaje kandidátů pět mladých, nadějných hráčů Chess Club Genéve. Z nich vynikal Lars Rindlisbacher, který si v turnaji splnil normu pro udělení titulu IM – hráč o 65 let mladší, než vítěz turnaje Viktor Korčnoj! Byl to poslední turnaj v Korčného dlouhé a bohaté šachové dráze….

 

 

 

V roce 2013 postihla Korčného mrtvice  a turnajový šach již hrát nemohl. Bez hry však i v tomto zdravotním stavu žít nedokázal, tak si zahrál alespoň několik zápasů tempem blic nebo rapid. Na př. v roce 2012 v Lipsku  porazil 2 : 0 Wolfganga Uhlmanna, o rok později v Curychu s ním remizoval 2 : 2. Posledním známým zápasem byl rapid na 25 minut s přídavkem 10 vteřin na tah s Tajmanovem v Lucernu roku 2015, který Korčnoj vyhrál 2,5 : 1,5.

6. června 2016 ve městě Wohlen Viktor Lvovič Korčnoj ve věku 85 let zemřel…..


∗∗∗

Napsat komentář