Mistrem světa v rapidu je Anand !

Mistrem světa v rapidu se v Rijádu  stal překvapivě Ind Viswanathan Ánand , který v rozstřelu porazil Rusa Fedosejeva 2:0 (podle partií) , podle webu Fide 1,5 : 1/2. Ono těch omylů a zádrhelů bylo v letošním MS více než by bylo vhodné.

Začalo to už tím, že pořadatelé uvažovali o tom, že nevydají vstupní víza hráčům a hráčkám Íránu, Israele a Qataru. Po intervencích a protestech se nakonec  na MS dostali Quatařané a Íránci, ale vstup byl striktně odmítnut reprezentaci Israele ! Již v době, kdy bylo ohlášeno místo konání MS  v Saudské Arábii, se zvedl odpor mnoha hráčů a hráček ze světové špičky.Na př. Hikaru Nakamura nebo mistryně světa v rapidu i blesku Anna Muzyčuk. Nakamura k tomu prohlásil (cituji) : Rozhodnutí, pořádat turnaj v zemi, kde nejsou dodržována základní lidská práva, je strašné. Šachy jsou hra, při které se mohou potkávat různí, rozdílní lidé. Ne hra, ve které jsou lidé rozděleni kvůli svému náboženství nebo země původu.“ (konec citátu). Ve stejném duchu zdůvodnila svoje  rozhodnutí odmítnout svoji účast i Anna Muzyčuk na svém Twitrovém profilu , její status měl cca 120.000 lajků a asi 65.000 sdílení.

K situaci se vyjádřil i vysoký funcionář FIDE Makropoulos dopisem přímo k Turkí bin Abdel Muhsín Al Asheikhovi. Odpověď je zatím neznámá….. Israelští reprezentanti poslali vedení FIDE protest. Ono totiž opravdu není normální, aby si pořadatelé jakékoliv vrcholné sportovní soutěže , na př. Olympijských her, MS a pod. určovali koho na ně pustí a zdůvodňovali to rozdílnými názory, náboženstvím a pod.  Svoji účast na protest odmítli totiž téměř všichni američtí hráči, víc než polovina ruských šachových špiček, dále pak Giri, Radjabov, Topalov, Adams, Wojtaszek, Navara  a cca 20 hráčů s ELO nad 2650 atd. A můj názor? Vedení FIDE ustoupilo pořadatelům zcela jistě kvůli královským odměnám , které byly nejvyšší v historii, ale nabízí se i osobní zájmy, kterým musela nejen sportovní, ale i společenská prestiž ustoupit a hlavně bylo zneuctěno základní moto šachové federace, platné od založení FIDE v roce 1924 panem Folke Rogardem  : „Gens una sumus“ – jsme jedna rodina.Na různých webech se však objevily i zprávy, že to byla dobře zaplacená dohoda…. Ono není náhodou, že prezident FIDE Kirsan Iljumžinov a jeho sekretář  Balgabajev jsou údajně oba muslimského vyznání…. „Politická korektnost“ je sice pěkná, ale ustupovat z těch základních, principiálních pozic by mohlo vést až k diktátu určité skupiny ……

Nyní už k výsledkům: V posledním kole překvapivě prohrál Carlsen s Griščukem a klesl tak až na 5. místo. O 1. místo se dělili Anand a Fedosejev. Přesto, že v regulích před turnajem bylo jasně psáno, že tie break na 3´+ 2´´ se hrát nebude a o cenu se rozdělí oba hráči, nakonec se hrál a v něm Ánand dominoval.

Českou republiku reprezentoval jako jediný ViktorLáznička a i když se mu v závěrečném dni  scházely síly a 3x prohrál, skončil nakonec s 8.body na výborném 46. místě, když nastupoval jako start.číslo 74.  polepšil si tedy o 28 míst !


 


 


 

 

Napsat komentář