Moskva padla! Dobyl ji Carlsen….

Ve dnech 25. – 30. prosince se hrál poslední velký turnaj tohoto roku : Mistrovství světa v rapidu a blesku mužů i žen ,  podle hlavního sponzora nazvané „King Salman World Chess championship 2019“. Hrálo se v moskevském sportovním paláci v Lužnikách, který tomuto vrcholnému setkání nejlepších šachistů světa dodal patřičný lesk.

Turnaje „Rapid Open“ (hlavní soutěž mužů)  se zúčastnilo  205  hráčů, z toho jich mělo 159 titul GM !!! Hrálo se 15 kol s časem 15´+ 10´´. Z českých hráčů se bohužel zúčastnil pouze Viktor Láznička

Od startu se na čele startovního pole usadil mistr světa Carlsen a svoji pozici uhájil až do cíle. Zvítězil s náskokem celého bodu před překvapením turnaje Alireza Firouzja z Íránu, který se ovšem s íránskou šach. federací rozešel a startoval pod vlajkou FIDE. Měl sice trochu štěstí při losování , ale své umístění potvrdil v posledním kole, když v pěkné partii porazil Arménce Mamedyarova. ( Partii uvádím níže) Láznička startoval jako 44. a s 8. body skončil na 71. místě.

V soutěži žen se hrálo bez české účasti 12 kol , 124 hráček. Turnaj skončil mrtvým během tří šachistek s 9. body – Humpy Koneru (IND), Lei Tingjian (CHN) a Katariny Atalibek (TUR).V rozstřelu byla nakonec nejlepší Indka a stala s tak zaslouženě mistryní světa.

Turnaj v bleskové hře se hrál jako obvykle v časovém limitu 3´+ 2´´v mužské skupině na 21 kol. Stejně jako v rapidu, i zde byl v čele od začátku Carlsen. Až do cílové rovinky s ním ale držel americký reprezentant Hikaru Nakamura. V rozstřelu pak v 1. partii Američan udržel remis, ve druhé už ale musel kapitulovat před drtivým útokem mistra světa. Láznička nastupoval se start. číslem 110  a získal 10,5 bodu. Ve skupině na 95. – 118. místě byl 114.

V turnaji žen v 15.kolovém turnaji vyhrála Ruska Lagno 10 bodů, před Koneru 9,5 a Ukrajinkou Annou Muzyčuk 9 bodů.

Rozhodující druhou partii play-off Carlson – Nakamura uvádím pro pobavení čtenářů – závěr opravdu stojí za přehrání.