Neznámý Lasker ….

  Nepochybuji, že všichni šachisté znají jméno  2. mistra světa Emanuela Laskera. Jméno Edward Lasker však znají pouze šachisté, kteří se věnují nejen praktické hře, ale  i historii svého koníčka.  Pokusím se vás s ním trochu seznámit:

Edward Lasker se  narodil jako Eduard 3. prosince 1885 ve městě Kempen  (provincie Velkoněmecké říše , nyní Polsko). Studoval v Breslau a poté  na Technické universitě v Charlottenburgu ( Berlín). Tam v roce 1909 obsadil 3. místo na šampionátu Berlína. Z profesionálních důvodů se přestěhoval do Londýna. V  roce 1911 publikoval svoji první (a nejznámější) knihu „Strategie šachové hry“. V roce 1945 byla kniha revidována a vydána pod názvem „Moderní šachová strategie. V roce 1914, krátce před vypuknutím 1. svět.války Lasker emigroval do Spojených států, kde našel práci jako elektrotechnik v Chicagu.  V USA si nechal patentovat několik vynálezů, z nichž nejvýznamnější byla elektricky ovládaná pumpa k odsávání mateřského mléka. Mezi léty 1916 a 1921 vyhrál 5x americké mistrovství, poté mu bylo uděleno americké občanství. V roce 1954 se jako hostující hráč zúčastnil a vyhrál národní mistrovský turnaj v Mexiko City. Byl prezidentem Marshallova šachového klubu a až do své smrti 25.března 1981 členem představenstva tohoto klubu.

Edward Lasker byl na  vrcholu šachové dráhy ve 20. letech minulého století, ale nikdy se nestal profesionálem. Byl přítelem světového šampiona Emanuela Laskera. Dlouho se vedla i diskuze o tom, zda jsou v nějakém příbuzenství. Edward Lasker ve svých vzpomínkách na turnaj v New Yorku 1924 napsal: „Nezjistil jsem, že jsme ve skutečnosti příbuzní, dokud mi Emanuel Lasker krátce před svou smrtí neřekl, že mu někdo ukázal rodokmen rodiny Lasker, kde jsem v jedné větvi našel svoje jméno….. „ Pro podobnost jmen byly prokazatelně některé jeho partie připisovány Emanuelu Laskerovi.

Světová šachová federace FIDE mu v roce 1963 udělila titul International master  (IM). Nejvyšší ELO (podle dnešních výpočtů) dosáhl v roce 1924 v srpnu  . Výkon 2583 je na tu dobu skutečně úctyhodný.

Z jeho šachové dráhy musím jako první představit jeho nejlepší partii, která se dá beze zbytku zařadit mezi „nesmrtelné“ . Lasker ji sehrál v londýnském šachovém klubu 29.října 1912  proti George Alanu Thomasovi a vytvořil (díky slabší hře soupeře) jednu z nejkrásnějších šachových kombinací historie. Samozřejmě ji uvádím jako první:


 

 

 

 

 

Napsat komentář