Nominaci pro šach.Olympiádu si vybojoval Štoček

Před posledním kolem bylo již  o vítězi rozhodnuto, takže remízy ve všech partiích už nepřekvapili.  Michalík s Krejčím znovu předvedli nesmyslnost t. zv. Sofijského pravidla ( hráči nesmí nabídnout remis před 30.tahem) a sehráli variantu Ruské obr. z učebnice pro začátečníky…. Nguyen – Štoček měnili a měnili až jim zbyla každému věž a pár pěšců. Remis jak vyšitá. Štoček si ještě dovolil svým posledním tahem dát soupeři pěšce, ale ten už nechtěl přistoupit k examinaci znalostí věžových koncovek a logicky přijal nabídku ke smíru. Partie Plát – Babula nevybočila z „normálu“ posledního kola a remis byla jen logickým vyústěním jejich „boje“.

Konečné pořadí : Štoček 7 bodů – Michalík 6  – Krejčí 5 1/2 – Nguyen 4 1/2 – Plát 4 – Babula 3 body .

Jirka Štoček se tedy připojí k již nominovaným  Navarovi, Lázničkovi a Hráčkovi a bude reprezentovat ČR na šachové Olympiádě v gruzínském Batumi. Posledního hráče pak určí kapitán, který bude patrně osvědčený Vlastimil Jansa.

Hodně mne ale zarazilo, když jsem se dozvěděl, že na tomto turnaji, ve kterém hráči bojovali o čest reprezentovat svoji vlast, byly peněžité ceny !!! Pro zajímavost, šlo o  40-25-21-16-13 a 10.000,- Kč ! Refundovat hráčům cestovné, ubytování a diety by bylo zcela normální . Finanční ceny pro všechny hráče vypadají spíše jako uplácení hráčů, aby vůbec hráli. Mám za to, že v seznamu reprezentace mají všichni stanovenu povinnost reprezentovat, pokud budou nominování na významné mezinárodní akce. A pokud by nominaci bezdůvodně odmítli, stačilo by škrtnout jim veškeré prebendy, dotace a pod.  Je mi jasné, že většina hráčů na této úrovni se šachem živí (a někteří ani nic jiného neumí) , ale znovu opakuji, že reprezentace by měla být pro každého poctou. Pokud to tak není, pak  je to opravdu smutné…..