Turnaj kandidátů – Jekatěrinburg

V pondělí 16.března odstartoval dlouhou dobu očekávaný turnaj kandidátů, ze kterého vyjde vyzyvatel mistra světa Carlsena. Jak ovšem do těchto plánů zasáhne šíření Koronaviru, je zatím ve hvězdách….

V Rusku pořadatelé rozhodli, že přes nebezpečí nakažení se hrát bude. Poté ovšem  se na protest proti tomuto rozhodnutí vzdal účasti Tejmur Radžabov z Ázerbájdžánu . Místo něj FIDE nominovala Francouze Maxime Vachier- Lagrave.  U šachistů celého světa se to setkalo rozdílnými ohlasy, ale většinový názor souhlasil s Radžabovem. I když Rusko nyní uvádí méně než 200 případů nakažení , málo kdo tomu věří . Většina se přiklání k tomu, že je to spíš politický počin, sloužící obrazu „ochránce Velké Rusi“, Putina.

Všichni účastníci, včetně svého doprovodu, byli po příletu do Jekatěrinburgu (snímek vpravo) podrobeni testu na Koronavir a budou i nadále sledováni po každém přesunu – na př. při vstupu do hracího sálu , hráči si nebudou podávat ruce, atd. Samozřejmostí pak jsou ochranné pomůcky, včetně desinfekce. Složité to bude i pro oba Číňany Dinga a Wang Hao, kteří budou po celou dobu turnaje v karanténě a nemohou se tak stýkat, ani připravovat se členy svých teamů…..

Hraje se samozřejmě dvoukolově, klasickým tempem pro turnaje nejvyšší úrovně, 100/40 +  50´/20 + 15´do konce partie , vždy s bonusem 30´´ na tah.

Již od startu se bojovalo nebývale ostře a v 1. kole skončily dvě partie resultativně, když Giri prohrál bílými s Nepomjaščim a Ding (také bílými) s Wang Hao. Stejně pokračovalo i druhé kolo, ale tentokrát dominovaly bílé figury. Caruana 1-0 Aleksejenko a Vachier-Lagrave  1-0  Ding , takže jeden z předpokládaných favoritů měl po druhém kole na svém kontě nulu ! Jenže v dalším kole se stalo nevídané –  Ding se rychle  otřepal z porážek a přesvědčivě porazil zřejmě favorita č.1 – Caruanu ! Tomu se naopak  jejich vzájemná partie vůbec  nepovedla a předvedl seriál slabších tahů v množství, které by mu obvykle vystačilo po celý turnaj. Po 3. kole je stav: Vachier-Lagrave, Wang Hao a Nepomjaščij 2 body, Caruana a Griščuk 1,5 bodu, Ding, Giri a Alexejenko 1 bod. Proměnu Caruany z 2. a 3. kola uvádím: