Zajímavé partie ze světa i z domova – díl 1.

← Katedrála v hlavním městě Brazilie – krása….

V současné době se hraje sice velké množství letních turnajů, které by ale byly zřejmě pro naše čtenáře nepříliš zajímavé. Pokusil jsem se tedy trochu zalistovat v databázích a vybral jsem pro vás několik partií, o kterých se domnívám, že by vás zajímaly jak zahájením, tak i bojovným a zajímavým průběhem. posuďte sami, jak se mi to podařilo:

První partie se hrála v tradičním turnaji v anglickém Hastingsu na přelomu roku 2017/18 . Býval to kdysi jeden z nejsilnějších turnajů v roce a každý velmistr si pokládal za čest v něm hrát. Jenže nemá v současné době silného sponzora a tak čest musela ustoupit síle peněz …..Partie jistě zaujme a pobaví příznivce Carokannu.


 

Za druhou partií se přesuneme do daleké Indie, kde se hrál silně obsazený 3. ročník turnaje Kalkata Open. Partie mne zaujala zahájením – dnes už na této úrovni jen málokdy viděným Blumenfeldovým gambitem. Na rozdíl od černého hrál jeho soupeř přesně, využil všech nepřesností a slabin v černé pozici a když ten pomohl  , bylo vše jasné…


 

Další partie jsou z domova. Ta nejhezčí z nich se hrála Šachovém vlaku, organizovaném Pražskou šachovou společností, v čele s agilním organizátorem , JUDr Pavlem Matochou. Následující partii uveřejnila před časem PŠS ve svém Šachovém týdeníku a dovoluji si její průběh sdělit i vám. Je to dnes již téměř nehraný Norský gambit . Nehráli ho žádní mistři, ale o to zajímavější je celý průběh partie, obzvlášť kouzelný závěr…..


 

Následující dvě partie jsou z  naší Extraligy a věřím, že vás také zaujmou. V první předvedl černý , jak nebezpečné může být pro bílého zahrát nepřesně v černým zvoleném pokračování Carokannu.

V dnes poslední partii předvedl Navara , že je stále našim nejlepším hráčem , kterému stačí jen málo , aby soupeře rychle zničil….  Málo šachistů asi ví, že Navarou  použité zahájení, které dnes hraje kde-kdo od GM po žáčky , se hrávalo již před více než 30. lety na všech úrovních v Olomouci a všichni je nazývaly jako „Tvarůžky“ …  🙂